Newsy

Członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju: zasadniczo nie zgadzamy się ze sobą, często spieramy się i czasem nawet bijemy

2014-04-17  |  06:50
Kabaret Moralnego Niepokoju należy do czołówki najlepszych kabaretów w Polsce. Zawodowy kalendarz grupy jest wypełniony po brzegi. W planach są występy w kraju i za granicą. Wspólna praca wiąże się jednak często z różnicą zdań.
 
Zasadniczo nie zgadzamy się ze sobą. Spieramy się, ale rzadko się kłócimy. Spór jest fajny, bo nie głaszczemy się i mówimy to, co myślimy, i z tego coś wynika. Jak coś mówię, to on temu zaprzecza i odwrotnie. To jest ciekawe – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

 – Oczywiście że się kłócimy, bijemy się czasem. Ale to normalne w przypadku ścierania się różnych opinii. Czasem na błahe tematy,  typu kto ma siedzieć przy oknie – dodaje Piotr Górski.
 
Piotr Górski nie kryje satysfakcji z tego, że na polskiej scenie kabaretowej panuje duża różnorodność. Jedne grupy stawiają na satyrę polityczną, humor sytuacyjny i zaskakujące duety, a inne lepiej sprawdzają się w stand-upie scenicznym i muzycznych aranżacjach z przymrużeniem oka. Dzięki temu kabareciarze zaspokajają gusta różnych odbiorców.

Kabaret zyskał dużą popularność m.in. dzięki cyklicznym programom telewizyjnym. „Dzięki Bogu już weekend”, „Kabaretowy Klub Dwójki” czy „Wczasy z kabaretem” w TVP2 cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów.

Jest wiele różnych form kabaretowych, kabaretów operujących różnymi sposobami rozśmieszania, różnym typem humoru. Każdy może znaleźć swój, który mu pasuje. W związku z tym to bogactwo jest bardzo fajne i cieszy mnie, ponieważ nikogo na siłę się do niczego nie zmusza. Każdy może śmiać się z tego, co mu się podoba. Są ludzie, którzy wrzucają wszystkie kabarety do jednego wora, mówią: kiedyś było ekstra, teraz jest do chrzanu”, ale oni mówią tak o wszystkim, co było kiedyś, porównując do tego co jest teraz – mówi Piotr Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju. 

Kabaret Moralnego Niepokoju powstał w 1993 roku w Warszawie. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów PaKA w Krakowie. Jego członkowie wykreowali szereg barwnych postaci, które są znakiem rozpoznawczym grupy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.