Newsy

Członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju: zasadniczo nie zgadzamy się ze sobą, często spieramy się i czasem nawet bijemy

2014-04-17  |  06:50
Kabaret Moralnego Niepokoju należy do czołówki najlepszych kabaretów w Polsce. Zawodowy kalendarz grupy jest wypełniony po brzegi. W planach są występy w kraju i za granicą. Wspólna praca wiąże się jednak często z różnicą zdań.
 
Zasadniczo nie zgadzamy się ze sobą. Spieramy się, ale rzadko się kłócimy. Spór jest fajny, bo nie głaszczemy się i mówimy to, co myślimy, i z tego coś wynika. Jak coś mówię, to on temu zaprzecza i odwrotnie. To jest ciekawe – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

 – Oczywiście że się kłócimy, bijemy się czasem. Ale to normalne w przypadku ścierania się różnych opinii. Czasem na błahe tematy,  typu kto ma siedzieć przy oknie – dodaje Piotr Górski.
 
Piotr Górski nie kryje satysfakcji z tego, że na polskiej scenie kabaretowej panuje duża różnorodność. Jedne grupy stawiają na satyrę polityczną, humor sytuacyjny i zaskakujące duety, a inne lepiej sprawdzają się w stand-upie scenicznym i muzycznych aranżacjach z przymrużeniem oka. Dzięki temu kabareciarze zaspokajają gusta różnych odbiorców.

Kabaret zyskał dużą popularność m.in. dzięki cyklicznym programom telewizyjnym. „Dzięki Bogu już weekend”, „Kabaretowy Klub Dwójki” czy „Wczasy z kabaretem” w TVP2 cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów.

Jest wiele różnych form kabaretowych, kabaretów operujących różnymi sposobami rozśmieszania, różnym typem humoru. Każdy może znaleźć swój, który mu pasuje. W związku z tym to bogactwo jest bardzo fajne i cieszy mnie, ponieważ nikogo na siłę się do niczego nie zmusza. Każdy może śmiać się z tego, co mu się podoba. Są ludzie, którzy wrzucają wszystkie kabarety do jednego wora, mówią: kiedyś było ekstra, teraz jest do chrzanu”, ale oni mówią tak o wszystkim, co było kiedyś, porównując do tego co jest teraz – mówi Piotr Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju. 

Kabaret Moralnego Niepokoju powstał w 1993 roku w Warszawie. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów PaKA w Krakowie. Jego członkowie wykreowali szereg barwnych postaci, które są znakiem rozpoznawczym grupy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.