Mówi: | Katarzyna Groniec |
Funkcja: | wokalistka, aktorka |
Dziś oryginalna obsada „Metra” spotka się ponownie na deskach Teatru Buffo
– Kilka miesięcy temu nasza koleżanka miała wylew i chcielibyśmy coś dla niej zrobić, a jak wiadomo sytuacja artystów pracujących na umowę o dzieło jest bardzo różna. Jedni zarabiają bardzo dużo, inni zarabiają mało, inni jeszcze mniej albo średnio. W każdym razie nie jest wesoło w momencie, kiedy przydarza się jakaś katastrofa zdrowotna. I tutaj z Alą tak jest. Bardzo dobrze sobie poradziła ruchowo, jeszcze trochę siły i energii musi włożyć w całkowite wyzdrowienie i powrót na scenę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Groniec, odtwórczyni roli Anki.
„Metro” to jeden z najsłynniejszych musicali w Polsce, który od 23 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Pierwsza obsada spektaklu zdecydowała się wystąpić wspólnie, by pomóc Alicji Borkowskiej, aktorce i wokalistce, która w ubiegłym roku przeszła udar mózgu. Artystkę można wesprzeć również poprzez wpłatę na subkonto w Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
– Chcieliśmy wesprzeć Alę finansowo i dlatego niemal cały stary skład „Metra” spotka się, żeby zagrać jeden spektakl. Zapraszamy i mam nadzieję, że to będzie fajne przeżycie. Znamy się dwadzieścia kilka lat, więc to jest bardzo miłe spotkanie. Z niektórymi osobami się nie widujemy zbyt często, bo mieszkają w różnych miejscach w kraju, niektórzy przyjechali z zagranicy. Na pewno będzie to wielkie towarzyskie spotkanie – mówi aktorka.
Twórcą muzyki do spektaklu jest Janusz Stokłosa. Za choreografię i reżyserię odpowiada Janusz Józefowicz.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.