Mówi: | Karolina Gorczyca |
Funkcja: | aktorka |
Karolina Gorczyca wystąpi w jednej z głównych ról w spektaklu „Lekcja” w Mazowieckim Instytucie Kultury
Karolina Gorczyca zagra w spektaklu „Lekcja” Eugène'a Ionesco w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz. Wspólnie z aktorką wystąpią Wojciech Kalarus i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Premiera sztuki odbędzie się 23 stycznia w Mazowieckim Instytucie Kultury, dawnym Teatrze Praga.
Głównym bohaterem „Lekcji” jest starszy, konserwatywny profesor, do którego na zajęcia uczęszcza uczennica (w tej roli Gorczyca). Zderzenie dwóch osobowości doprowadza do niezwykłego finału.
– To jest lekcja życia. Nasze główne założenie jest takie, by pokazać, jak człowiek może zniszczyć drugiego człowieka, nie używając siły fizycznej, lecz na przykład słów. Jak ktoś, kto ma władzę, może zniszczyć tego, kto jej nie ma. Jak mężczyzna może zniszczyć kobietę, jak niezdrowe mogą być relacje między ludźmi i jak toksyczne mogą być związki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karolina Gorczyca.
Próby do spektaklu rozpoczęły się pod koniec października. W roli profesora występuje Wojciech Kalarus, zaś w rolę służącej wcieli się Jadwiga Jankowska-Cieślak. Gorczyca jest bardzo zadowolona, że miała okazję spotkać się na deskach teatru z tak wybitnymi osobistościami i uważa, że kameralność sztuki Ionesco pozwala na wnikliwe przyjrzenie się zawiłościom związków międzyludzkich.
– Rozpracowujemy psychologię i psychikę człowieka, każdą z tych postaci rozkładamy na czynniki, zastanawiamy się, dlaczego taka relacja może istnieć i co daje drugiej osobie, a co jej zabiera. Myślę, że to bardzo ciekawa praca. Dzięki temu, że nasze grono jest tak kameralne, jest nam łatwiej się w to zagłębić – mówi aktorka.
Spektakl „Lekcja” będzie miał premierę 23 stycznia w Mazowieckim Instytucie Kultury, dawnym Teatrze Praga przy ulicy Elektoralnej.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.