Mówi: | Cezary Żak, aktor, reżyser Rafał Królikowski, aktor Renata Dancewicz, aktorka |
W poniedziałek premiera spektaklu „Złodziej” w Teatrze Capitol. W rolach głównych Cezary Żak, Rafał Królikowsk i Renata Dancewicz
W poniedziałek w Teatrze Capitol w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Złodziej” w reżyserii Cezarego Żaka. W sztuce, opisywanej jako komedia kryminalna, w głównych rolach występują Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski oraz Leszek Lichota.
„Złodziej” opowiada historię dwóch małżeństw, które po powrocie z przyjęcia zauważają, że w ich domu doszło do włamania. Tytułowy złodziej, grany przez Cezarego Żaka, nie planuje jednak uciekać z miejsca przestępstwa, lecz usiłuje zgłębić największe tajemnice ludzi, których okradł.
– Starałem się zrobić przedstawienie o toksycznej przyjaźni, o tym, co jest ważne w takich relacjach, na co należy zwracać uwagę. I rzeczywiście, złodziej doprowadza do tego, że bohaterowie otwierają oczy, dostrzegają, jakie relacje pomiędzy nimi panują, zarówno między tymi dwoma małżeństwami, jak i między sobą – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Cezary Żak, reżyser oraz odtwórca tytułowej roli.
W jedną z głównych ról w spektaklu „Złodziej” wciela się Rafał Królikowski. Aktor zagra Trevora, nieco naiwnego i zakłamanego przyjaciela głowy domu. Wspólnie z żoną, graną przez Renatę Dancewicz, borykają się z problemami finansowymi i narastającą niechęcią do swojego związku.
– Wszyscy bohaterowie są przyjaciółmi z ławy szkolnej, którym się różnie potoczyło w życiu. Jednym się powiodło, a drugim się nie powiodło, ale pozornie tworzą zgrany team. W pewnym momencie pojawia się coś lub ktoś, co obnaża ich stosunki: zaczyna być nerwowo, trudno, nieprzyjemnie i myślę, że każda z postaci po tym coś zrozumie i jej życie na pewno się zmieni – zachęca Królikowski.
Aktor jest bardzo zadowolony ze współpracy z Cezarym Żakiem, choć jak podkreśla, bycie reżyserowanym przez kolegę nie należało to najłatwiejszych zadań.
– Nie było łatwo, ale myślę, że Czarek dzięki temu lepiej rozumiał problemu, z którymi musieliśmy się zmierzyć i ufał nam, czasami słuchał naszych opinii. Był też bardzo przygotowany, przemyślał dokładnie, jak powinno wyglądać to przedstawienie, jaką powinno mieć formę. Dobrał fantastycznych współpracowników, profesjonalną grupę twórców, żeby zrobić to przedstawienie – mówi aktor.
Z kolei według Renaty Dancewicz, scenicznej żony Królikowskiego, współpraca z Żakiem przebiegała bezproblemowo. Para doskonale rozumiała się podczas prób.
– Było bardzo przyjemnie. Czarek jest super, jest bardzo uważny, daje dobre wskazówki i stwarza przyjazną atmosferę. Nie dochodzi do starć. Po wyjściu na scenę trzeba po prostu zwalczyć swój wstyd, swoje lenistwo. To nie jest tak, że wszystko jest od razu ślicznie i pięknie – zdradza Dancewicz.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.