Mówi: | Krzysztof Maj |
Funkcja: | dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 |
We Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zagra Linkin Park i odbędzie się olimpiada teatralna
Przygotowania do imprezy zostały podzielone na kilka etapów. Na rok 2014 organizatorzy zaplanowali zakrojoną na szeroką skalę kampanię promocyjną.
– 2014 rok jest rokiem rozpoczęcia kampanii promocyjnej, która ma trafić do mieszkańców Polski, Czech i Niemiec. Prowadzimy dialog z mieszkańcami miasta, chcemy się dowiedzieć, czego oczekują od imprezy i planujemy zmotywować ich do tego, by zaczęli brać aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Pełny program imprezy zostanie ogłoszony w roku 2015, natomiast już wiadomo, że w ramach ESK zorganizowana zostanie olimpiada teatralna – najważniejsze wydarzenie w branży teatralnej na świecie – oraz koncert zespołu Linkin Park, który odbędzie się 5 czerwca na stadionie we Wrocławiu.
– Duże nazwiska są magnesem, ale nie chcemy urządzać festiwalu fajerwerków i koncertów. Chcemy za pomocą dużych nazwisk włączyć w obchody mieszkańców Wrocławia. Obok uznanych światowych artystów wystąpią dolnośląskie chóry, dolnośląskie orkiestry i wolontariusze. Dwa tysiące amatorów, półamatorów i profesjonalistów na jednej wspólnej scenie dla 40-tysięcznej widowni. Chcemy aktywizować mieszkańców, to jest nasz główny cel w przygotowaniach do Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Krzysztof Maj.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury ma za zadanie otwarcie na dialog międzykulturowy Europejczyków. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Krakowie, wyróżnionym tym tytułem.
Czytaj także
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-06: Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-28: Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: 1,2 tys. więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach. Europarlamentarzyści wyrażają wsparcie dla walczących o wolność
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.