Mówi: | Krzysztof Maj |
Funkcja: | dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 |
We Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zagra Linkin Park i odbędzie się olimpiada teatralna
Przygotowania do imprezy zostały podzielone na kilka etapów. Na rok 2014 organizatorzy zaplanowali zakrojoną na szeroką skalę kampanię promocyjną.
– 2014 rok jest rokiem rozpoczęcia kampanii promocyjnej, która ma trafić do mieszkańców Polski, Czech i Niemiec. Prowadzimy dialog z mieszkańcami miasta, chcemy się dowiedzieć, czego oczekują od imprezy i planujemy zmotywować ich do tego, by zaczęli brać aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Pełny program imprezy zostanie ogłoszony w roku 2015, natomiast już wiadomo, że w ramach ESK zorganizowana zostanie olimpiada teatralna – najważniejsze wydarzenie w branży teatralnej na świecie – oraz koncert zespołu Linkin Park, który odbędzie się 5 czerwca na stadionie we Wrocławiu.
– Duże nazwiska są magnesem, ale nie chcemy urządzać festiwalu fajerwerków i koncertów. Chcemy za pomocą dużych nazwisk włączyć w obchody mieszkańców Wrocławia. Obok uznanych światowych artystów wystąpią dolnośląskie chóry, dolnośląskie orkiestry i wolontariusze. Dwa tysiące amatorów, półamatorów i profesjonalistów na jednej wspólnej scenie dla 40-tysięcznej widowni. Chcemy aktywizować mieszkańców, to jest nasz główny cel w przygotowaniach do Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Krzysztof Maj.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury ma za zadanie otwarcie na dialog międzykulturowy Europejczyków. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Krakowie, wyróżnionym tym tytułem.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.