Mówi: | Tomasz Niecik |
Funkcja: | muzyk |
Tomasz Niecik: Razem z żoną zdecydowaliśmy się na adopcję pieska. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru
Muzyk przyznaje, że jest wielkim miłośnikiem zwierząt, dlatego też bez wahania zdecydował się wziąć udział w projekcie „SuperPies”. I choć pierwsza adopcja wybranego czworonoga ze schroniska w Celestynowie zakończyła się fiaskiem, to jednak piosenkarz nie zraził się niepowodzeniem. Kolejny wybór padł na 2-letnią suczkę Lufkę, która szybko skradła serce całej rodziny.
Tomasz Niecik podkreśla, że od dłuższego czasu wraz z żoną planowali poszukać towarzystwa dla swojej 9-letniej suczki Szajen, by miała się z kim bawić i nie czuła się osamotniona. W wyborze psiaka pomagała im Aneta Awtoniuk, behawiorystka z programu „SuperPies”.
– W ramach programu „SuperPies” z Polsatem zdecydowaliśmy się razem z żoną, że zaadoptujemy pieska. Na początku żona zasugerowała mi, żeby to był taki malutki, szczeniaczek, że do dzieci będzie miło nastawiony. I oczywiście, że te argumenty jakby za mną przemawiały, bo to jest oczywiste, że mamy dwójkę dzieci, czyli wiadomo, że to nie może być jakiś duży pies, bo jeszcze może się jakaś krzywda im stać. Nie chcieliśmy też krzywdzić naszej Szajenki, naszego yorka 9-letniego – mówi agencji Newseria Tomasz Niecik.
By zaadoptować kundelka znalezionego wcześniej w Internecie, Niecik wraz z żoną Luizą odwiedzili schronisko w Celestynowie. Gdy tylko zobaczyli na żywo Marcepana, byli pewni, że to jest właśnie ten pies, któremu chcą dać nowy dom.
– Na początku zdecydowaliśmy się na Marcepana, który miał bodajże 2,5 miesiąca i to był szczeniaczek, malutki, który jest żądny zabawy, który chce biegać, skakać. Myśleliśmy sobie: O, fajnie, pewnie się zaaklimatyzuje, zakuma się z naszym i będzie wszystko okej. Moje myślenie było takie, że ona go potraktuje go jako syna, przyjmie go do siebie i że to będzie takie normalne – mówi Tomasz Niecik.
Niestety, Marcepan nie został zaakceptowany przez Szajen.
– Ona od niego uciekała, jakby męczyły ją te takie wspólne zabawy i stąd też właśnie decyzja o zmianie psa. Naprawdę było bardzo trudno, bo pokochaliśmy tego Marcepana i wszystko nam było na tak, więc zmiana to był taki cios dla nas. No ale generalnie jakby też zgłosiliśmy się do programu, żeby tak naprawdę pomóc właśnie tym psom ze schroniska, żeby znalazły ten dom, czyli tak naprawdę, czy my weźmiemy tego, czy tego, to już nie jest ważne – mówi Tomasz Niecik.
W końcu wybór padł na 2-letnią Lufkę. Suczka szybko zaaklimatyzowała się w domu Niecików.
– To dobra decyzja, bo Lufka jest już psem poukładanym, ona już ma swoje nawyki, ona jest taka właśnie przyjazna do dzieci, ma już swój charakter ukształtowany. W stu procentach spełnia nasze oczekiwania. Jest bardzo milutka, przyjazna do dzieci, nawet już synek bardzo pokochał ją, na spacery z nią chodzi cały czas. On sam szuka powodów, żeby tylko z pieskiem pochodzić. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru tego psa – mówi Tomasz Niecik.
Tomasz Niecik tłumaczy, że jemu samemu na początku nieco trudno było się przyzwyczaić do nowego członka rodziny.
– Troszeczkę mnie to wkurzało, jak do mnie do łóżka przychodziła i się kładła, bo wiadomo, zaraz jakieś tam robaki. Staram się dobrze odżywiać, dbać o siebie, o rodzinę, dwa razy w roku się odrobaczamy, dbamy o takie rzeczy i to troszeczkę też zaważyło na tym, że na początku się zbulwersowałem, że od razu do mnie do pokoju przyjdzie, będzie leżała. To jeszcze jest nowy pies, mogą być jeszcze jakieś powikłania zdrowotne przez niego. Zrobiliśmy mu oczywiście wszystkie badania, piesek jest w stu procentach zdrowy i weterynarz nas uspokoił – mówi Tomasz Niecik.
Zdaniem piosenkarza każdy, kto tylko może zagwarantować czworonogowi odpowiednie warunki, powinien się udać do schroniska i zaopiekować się wybranym pupilem. On sam z duża radością opiekuje się swoimi pupilami, wyprowadza je na spacer i karmi.
– Od czarnej roboty jestem ja, ale tak naprawdę to nie jest czarna robota, tylko przyjemność i robię to z sercem, bo dzięki temu ja też się odstresowuję. To nie jest tak, że tam idę za karę, weź, wyprowadź psa, oj nie, nie. Wstaję o 6 rano, od razu biorę pieska, idę na spacerek, najpierw go puszczam, trochę się wylata, później biorę na smycz, biegnę sobie z nią, też przy okazji sam dbam o swoją kondycję. Przebiegnę się 500 metrów tam po swojej ścieżce takiej standardowej u nas w mieście, wracam, piesek już jest taki oblatany, dajemy mu wtedy karmę suchą i ma dużo energii – mówi Tomasz Niecik.
Niecik wspomina też, że Szajen towarzyszy jego rodzinie od wielu lat. Zwierzak był prezentem dla jego ówczesnej narzeczonej, która kochała psy. Wtedy modne były yorki, więc wybór padł właśnie na przedstawiciela tej rasy. Prezent okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz już jako małżeństwo para postanowiła dać szansę czworonogowi ze schroniska.
Czytaj także
- 2025-07-03: Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast
- 2025-06-30: Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
- 2025-06-03: Maciej Pertkiewicz: Kasia Dowbor na planie programu interesowała się remontami i była dociekliwa. Niczego nie udawała tylko na potrzeby zdjęć
- 2025-05-28: Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-22: Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.