Mówi: | Aleksander Kwiatkowski Wacker |
Funkcja: | partner w firmie tworzącej oprogramowania w obszarach telekomunikacji, transportu i obronności Softax |
Ubrania elektroniczne przyszłością rynku mody
Połączenie ubrań i elektroniki to już nie wizja science-fiction, lecz najnowszy kierunek rozwoju mody. Trwają zaawansowane prace nad stworzeniem rzeczy (ubrań i biżuterii), które będą wyposażone w urządzenia elektroniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie, a przy tym jak najbardziej zgodne z trendami. Polskie dokonania na tym polu doceniono już w Azji.
Technologia wkracza obecnie już we wszystkie dziedziny naszego życia i ma być nie tylko użytkowa, lecz także estetyczna. Dlatego odległe dotąd światy mody i technologii rozpoczynają współpracę, jej efektem jest m.in. najnowsza wersja Google Glass stworzona przez Diane von Fürstenberg. Polscy projektanci i inżynierowie także starają się wykorzystać swój potencjał na tym perspektywicznym polu, co pokazali między innymi podczas targów mobilnych w Szanghaju.
– Rynek jest nowy, bardzo ciekawy, rozwojowy, dlatego kto pierwszy, ten lepszy. Kto będzie miał lepsze pomysły, ten wygra. Biorąc pod uwagę możliwości naszych inżynierów i projektantów, mamy ogromne szanse, szczególnie w połączeniu tych dwóch obszarów. Technologia się miniaturyzuje, dlatego można ją połączyć z designem. Okazuje się, że mamy tyle gadżetów na co dzień, że stają się one częścią naszego ubioru, częścią biżuterii, dlatego chcemy, żeby były ładne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksander Kwiatkowski Wacker, partner w firmie tworzącej oprogramowania w obszarach telekomunikacji, transportu i obronności Softax.
Zaawansowany technologicznie ubiór może mieć czujniki zbierające informacje (GPS, kamery), np. o pogodzie, samopoczuciu, i procesory, które je przetwarzają. Poza tym urządzenia elektroniczne przyszłości są tak projektowane, by np. podczas spaceru można je było naładować energią słoneczną czy siłą naszych mięśni. Jak widać więc postęp technologiczny uwzględnia też ekostandardy.
– Idziemy przede wszystkim w kierunku miniaturyzacji urządzeń. Jeżeli spojrzymy na nanotechnologię, w której wykonuje się procesory i inne podstawowe urządzenia, to zobaczymy, że one zaczynają być elementami biżuterii, ubioru, naszego życia. Bardzo często będzie się też wprowadzało różnego rodzaju elementy w postaci tatuaży, biżuterii bliższej ciału, a to wszystko będzie naładowane elektroniką i wyposażone w rozmaite funkcje, o których w tej chwili tylko możemy sobie tylko pomarzyć albo przeczytać w książkach science fiction – podkreśla Aleksander Kwiatkowski Wacker.
Już teraz na przykład zegarki są wyposażane w kamery i czujniki, dzięki którym można uzyskać i zgromadzić informacje dotyczące zdrowia użytkownika czy spalanych kalorii. W zasadzie każdy element garderoby – od zegarka po buty – może stać się komputerem. Dlatego tak istotne jest, by połączyć rozwiązania technologiczne z modnym wyglądem, nad czym trwają obecnie prace na całym świecie, w tym w Polsce.
– Jesteśmy w czołówce, bo sama nasza obecność w Szanghaju dowodzi tego, że jesteśmy doceniani. Nasi designerzy potrafią stworzyć coś pięknego, co przyciąga oko, a do tego jest to coś, co jest praktyczne od strony elektronicznej, co spełnia wszystkie wymogi najnowocześniejszych urządzeń elektronicznych produkowanych obecnie na świecie. Jesteśmy przedmurzem zmian – podkreśla Aleksander Kwiatkowski Wacker.
Czytaj także
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-10-03: Wstrzymanie dopłat do leasingu aut elektrycznych może zahamować na nie popyt. Większość firm odłoży zakup na przyszły rok
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.