Mówi: | Grażyna Rembelska |
Funkcja: | psycholog, psychoterapeuta |
Udany powrót na rynek pracy musi być dobrze zaplanowany. Ważne jest też wsparcie rodziny
Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni przerywają karierę, zazwyczaj po urodzeniu dziecka albo żeby zaopiekować się starszą osobą z rodziny. Wiele z nich planuje powrót do zawodu. W znalezieniu pracy po dłuższej przerwie ważne jest dokładne przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz wsparcie, którego kobiecie powinni udzielić najbliżsi.
Dłuższa nieobecność na rynku pracy może zarówno motywować kobietę do powrotu na ścieżkę kariery, jak i obniżyć jej samoocenę w kontekście zawodowym. W skutecznym powrocie na rynek pracy najważniejsze jest przygotowanie do wyzwania, jakim jest znalezienie nowej pracy lub w przypadku kobiet na urlopie macierzyńskim, powrót na dawne stanowisko.
Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, planując powrót do pracy, jest organizacja czasu. Kobiety muszą zastanowić się, czy są gotowe na taką zmianę i w jakim wymiarze godzin chcą pracować. W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie rodziny, która może odciążyć pracującą kobietę w obowiązkach domowych.
– Jeśli kobieta wie, że ma poparcie rodziny, że sama jest zdecydowana i jest pewna tego, że chce wrócić na rynek pracy, dobrze, żeby się zastanowiła, czy chce wrócić na to stanowisko, które zajmowała przed przerwą, czy może chciałaby zmienić swój profil zawodowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle psycholog Grażyna Rembelska.
Jeśli zdecyduje się zmienić dotychczasowe miejsce pracy lub zawód ważne jest określenie kompetencji i realnych szans na wybrane stanowisko. Podniesienie umiejętności lub przekwalifikowanie mogą ułatwić znalezienie atrakcyjnego wakatu.
– Do tego jest potrzebne dokonanie podsumowania kompetencji zawodowych, żebyśmy zobaczyły, jakie mamy swoje mocne strony, jakie mamy doświadczenie, co możemy robić. Należy wypisać sobie wszystkie umiejętności, wszystkie nasze kompetencje, twarde i miękkie – tłumaczy Grażyna Rembelska.
Do kompetencji twardych zaliczyć można wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie to np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolności komunikacyjne czy organizacyjne.
Te wszystkie informacje powinny znaleźć się w CV, które po dłuższej przerwie warto zweryfikować i dostosować do obecnych wymagań rynku. Kobiety, które zrezygnowały z zatrudnienia w pełnym wymiarze, ale przez ten czas wykonywały prace dorywcze, powinny uwzględnić je w odświeżonym CV. Informacja na temat przyczyny przerwania kariery może również pomóc pracodawcy w procesie rekrutacyjnym.
Kobieta, która wraca po przerwie na rynek zatrudnienia, musi mieć świadomość, że w wielu przypadkach konieczne będzie wysłanie nawet kilkudziesięciu aplikacji, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brak odzewu ze strony pracodawców nie powinien zniechęcać.
– To, że nie zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną, nie znaczy, że nie spełniam wymagań, ale może są inne osoby, które bardziej odpowiadały pracodawcy. Ważne jest, żeby nie brać tych niepowodzeń do siebie – radzi psycholog.
Proces rekrutacji jest stresujący nie tylko dla kobiet powracających po latach na rynek, lecz także dla większości osób, które biorą w nim udział. Ważne, aby w tym czasie szukać wsparcia u osób bliskich oraz tych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. Pomocne mogą być fora internetowe oraz portale dla starających się o pracę, na których poza pokrzepieniem można również znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie szukać zatrudnienia.
Czytaj także
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-05-07: Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.