Newsy

Udany powrót na rynek pracy musi być dobrze zaplanowany. Ważne jest też wsparcie rodziny

2014-03-05  |  06:05

Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni przerywają karierę, zazwyczaj po urodzeniu dziecka albo żeby zaopiekować się starszą osobą z rodziny. Wiele z nich planuje powrót do zawodu. W znalezieniu pracy po dłuższej przerwie ważne jest dokładne przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz wsparcie, którego kobiecie powinni udzielić najbliżsi.

Dłuższa nieobecność na rynku pracy może zarówno motywować kobietę do powrotu na ścieżkę kariery, jak i obniżyć jej samoocenę w kontekście zawodowym. W skutecznym powrocie na rynek pracy najważniejsze jest przygotowanie do wyzwania, jakim jest znalezienie nowej pracy lub w przypadku kobiet na urlopie macierzyńskim, powrót na dawne stanowisko.

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, planując powrót do pracy, jest organizacja czasu. Kobiety muszą zastanowić się, czy są gotowe na taką zmianę i w jakim wymiarze godzin chcą pracować. W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie rodziny, która może odciążyć pracującą kobietę w obowiązkach domowych.

 – Jeśli kobieta wie, że ma poparcie rodziny, że sama jest zdecydowana i jest pewna tego, że chce wrócić na rynek pracy, dobrze, żeby się zastanowiła, czy chce wrócić na to stanowisko, które zajmowała przed przerwą, czy może chciałaby zmienić swój profil zawodowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle psycholog Grażyna Rembelska.

Jeśli zdecyduje się zmienić dotychczasowe miejsce pracy lub zawód ważne jest określenie kompetencji i realnych szans na wybrane stanowisko. Podniesienie umiejętności lub przekwalifikowanie mogą ułatwić znalezienie atrakcyjnego wakatu.

Do tego jest potrzebne dokonanie podsumowania kompetencji zawodowych, żebyśmy zobaczyły, jakie mamy swoje mocne strony, jakie mamy doświadczenie, co możemy robić. Należy wypisać sobie wszystkie umiejętności, wszystkie nasze kompetencje, twarde i miękkie – tłumaczy Grażyna Rembelska.

Do kompetencji twardych zaliczyć można wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie to np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolności komunikacyjne czy organizacyjne.

Te wszystkie informacje powinny znaleźć się w CV, które po dłuższej przerwie warto zweryfikować i dostosować do obecnych wymagań rynku. Kobiety, które zrezygnowały z zatrudnienia w pełnym wymiarze, ale przez ten czas wykonywały prace dorywcze, powinny uwzględnić je w odświeżonym CV. Informacja na temat przyczyny przerwania kariery może również pomóc pracodawcy w procesie rekrutacyjnym.

Kobieta, która wraca po przerwie na rynek zatrudnienia, musi mieć świadomość, że w wielu przypadkach konieczne będzie wysłanie nawet kilkudziesięciu aplikacji, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brak odzewu ze strony pracodawców nie powinien zniechęcać.

 –  To, że nie zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną, nie znaczy, że nie spełniam wymagań, ale może są inne osoby, które bardziej odpowiadały pracodawcy. Ważne jest, żeby nie brać tych niepowodzeń do siebie –  radzi psycholog.

Proces rekrutacji jest stresujący nie tylko dla kobiet powracających po latach na rynek, lecz także dla większości osób, które biorą w nim udział. Ważne, aby w tym czasie szukać wsparcia u osób bliskich oraz tych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. Pomocne mogą być fora internetowe oraz portale dla starających się o pracę, na których poza pokrzepieniem można również znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie szukać zatrudnienia.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.