Mówi: | Grażyna Rembelska |
Funkcja: | psycholog, psychoterapeuta |
Udany powrót na rynek pracy musi być dobrze zaplanowany. Ważne jest też wsparcie rodziny
Kobiety o wiele częściej niż mężczyźni przerywają karierę, zazwyczaj po urodzeniu dziecka albo żeby zaopiekować się starszą osobą z rodziny. Wiele z nich planuje powrót do zawodu. W znalezieniu pracy po dłuższej przerwie ważne jest dokładne przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz wsparcie, którego kobiecie powinni udzielić najbliżsi.
Dłuższa nieobecność na rynku pracy może zarówno motywować kobietę do powrotu na ścieżkę kariery, jak i obniżyć jej samoocenę w kontekście zawodowym. W skutecznym powrocie na rynek pracy najważniejsze jest przygotowanie do wyzwania, jakim jest znalezienie nowej pracy lub w przypadku kobiet na urlopie macierzyńskim, powrót na dawne stanowisko.
Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, planując powrót do pracy, jest organizacja czasu. Kobiety muszą zastanowić się, czy są gotowe na taką zmianę i w jakim wymiarze godzin chcą pracować. W tej kwestii bardzo ważne jest wsparcie rodziny, która może odciążyć pracującą kobietę w obowiązkach domowych.
– Jeśli kobieta wie, że ma poparcie rodziny, że sama jest zdecydowana i jest pewna tego, że chce wrócić na rynek pracy, dobrze, żeby się zastanowiła, czy chce wrócić na to stanowisko, które zajmowała przed przerwą, czy może chciałaby zmienić swój profil zawodowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle psycholog Grażyna Rembelska.
Jeśli zdecyduje się zmienić dotychczasowe miejsce pracy lub zawód ważne jest określenie kompetencji i realnych szans na wybrane stanowisko. Podniesienie umiejętności lub przekwalifikowanie mogą ułatwić znalezienie atrakcyjnego wakatu.
– Do tego jest potrzebne dokonanie podsumowania kompetencji zawodowych, żebyśmy zobaczyły, jakie mamy swoje mocne strony, jakie mamy doświadczenie, co możemy robić. Należy wypisać sobie wszystkie umiejętności, wszystkie nasze kompetencje, twarde i miękkie – tłumaczy Grażyna Rembelska.
Do kompetencji twardych zaliczyć można wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie to np. umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolności komunikacyjne czy organizacyjne.
Te wszystkie informacje powinny znaleźć się w CV, które po dłuższej przerwie warto zweryfikować i dostosować do obecnych wymagań rynku. Kobiety, które zrezygnowały z zatrudnienia w pełnym wymiarze, ale przez ten czas wykonywały prace dorywcze, powinny uwzględnić je w odświeżonym CV. Informacja na temat przyczyny przerwania kariery może również pomóc pracodawcy w procesie rekrutacyjnym.
Kobieta, która wraca po przerwie na rynek zatrudnienia, musi mieć świadomość, że w wielu przypadkach konieczne będzie wysłanie nawet kilkudziesięciu aplikacji, aby dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brak odzewu ze strony pracodawców nie powinien zniechęcać.
– To, że nie zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną, nie znaczy, że nie spełniam wymagań, ale może są inne osoby, które bardziej odpowiadały pracodawcy. Ważne jest, żeby nie brać tych niepowodzeń do siebie – radzi psycholog.
Proces rekrutacji jest stresujący nie tylko dla kobiet powracających po latach na rynek, lecz także dla większości osób, które biorą w nim udział. Ważne, aby w tym czasie szukać wsparcia u osób bliskich oraz tych, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. Pomocne mogą być fora internetowe oraz portale dla starających się o pracę, na których poza pokrzepieniem można również znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie szukać zatrudnienia.
Czytaj także
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-10-08: Państwowa Inspekcja Pracy nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w umowach cywilnoprawnych. Reforma tej instytucji ma to zmienić
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-08-21: Prawie połowie najemców zdarzyły się opóźnienia w czynszu. Co 10. zwlekał co najmniej miesiąc
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-08-05: Polki nie inwestują z myślą o emeryturze. Problemem są zarobki niższe niż mężczyzn i obawa o stratę środków
- 2024-08-06: Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie
- 2024-07-25: Polscy producenci gier coraz mocniej obecni na zagranicznych rynkach. Wykorzystanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, może zwiększyć ich konkurencyjność
- 2024-07-11: Farmaceuci z coraz większą rolą w opiece zdrowotnej. Apteki zasilają budżet olbrzymią kwotą [DEPESZA]
- 2024-07-15: Rynek znów wierzy w obniżki stóp w USA po wakacjach, w Polsce się na nie nie zanosi. To zwiastuje umocnienie złotego, osłabienie dolara i wzrost cen złota
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz: Poznaliśmy Filipiny od strony slumsów. Teraz inaczej patrzymy na nasze życie
Uczestnicy „Azja Express” zaznaczają, że pobyt na Filipinach był dla nich wyjątkową przygodą, ale i trudną lekcją. To, co tam zobaczyli, zmusiło ich do refleksji i sprawiło, że docenili warunki, w jakich sami na co dzień żyją. Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz zdążyli zaobserwować, że Filipińczykom często doskwiera głód, mimo ciężkiej pracy nie wystarcza im pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich domy zbudowane są z nietrwałych materiałów. W skrajnych sytuacjach rodziny mieszkają „pod mostem”.
Żywienie
David Gaboriaud: Polscy kucharze uwielbiają kuchnię znad Loary. Francuskimi technikami mocno inspirował się Modest Amaro
Kucharz podkreśla, że polscy szefowie kuchni często inspirują się niezwykle zróżnicowaną kuchnią francuską, czerpią z jej tradycji i bogactwa smaków. Jak zauważa, od wieków nasze kuchnie się łączą, często bazujemy na tych samych produktach, korzystamy z podobnych technik, ale różni nas kultura jedzenia. Restauracji, które serwują wykwintne, typowo francuskie potrawy, jest w Polsce zaledwie kilka, natomiast można dobrze zjeść również w tych lokalach, gdzie oryginalne przepisy nie są wiernie kopiowane, tylko wykorzystane z pomysłem i dostosowane do naszych warunków.
Prawo
Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
Jak wynika z badań satysfakcji pacjentów prowadzonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, niemal 90 proc. pacjentów uznałoby szpital, w którym byli leczeni, jako godny polecenia. Wprowadzone rok temu przepisy kładą szczególny nacisk na jakość w ochronie zdrowia i szpitale zaczynają to u siebie wdrażać. – Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta są działami standardów akredytacyjnych, które jeszcze wypadają najgorzej. Problemem jest badanie zdarzeń niepożądanych – ocenia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.