Newsy

Coraz więcej skarg na pseudospecjalistów wykonujących zabiegi medycyny estetycznej

2015-04-23  |  06:00
Mówi:dr Andrzej Ignaciuk
Funkcja:lekarz medycyny estetycznej
Firma:prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
  • MP4
  • Lekarze medycyny estetycznej ostrzegają, by nie poddawać się zabiegom u osób, które nie mają wystarczających kwalifikacji zawodowych. Jedna kwestia to brak doświadczenia, druga – to wykorzystywanie preparatów, które pochodzą z niewiadomych źródeł. Pseudospecjaliści często narażają także zdrowie pacjentów, posługując się sprzętem bez certyfikatów. 

    Do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging zgłasza się coraz więcej pacjentów, którzy doświadczyli negatywnych skutków zabiegów wykonywanych przez osoby, które z tą gałęzią medycyny nie mają nic wspólnego.

    Medycyna estetyczna jest dziedziną stosunkowo bezpieczną, ale także tutaj są pewne rejony czy sytuacje, które powodują, że staje się mniej bezpieczna. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy medycynę estetyczną zaczynają ją uprawiać osoby do tego nieuprawnione – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

    Dr Andrzej Ignaciuk podkreśla, że duże zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej, a co za tym idzie – związane z tym korzyści finansowe sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej salonów proponujących takie usługi. Sam szyld i konkurencyjna oferta to jednak stanowczo za mało. Gabinet powinien być przede wszystkim prowadzony przez fachowca w tej dziedzinie.

    Nie ma specjalizacji z medycyny estetycznej, nikt jej nie uczy na studiach, więc, żeby ją dobrze uprawiać, potrzebne jest solidne przygotowanie. To jest pierwszy, istotny warunek. Nie jest ważna popularność medialna, ważne jest prawidłowe wykonywanie zabiegu i doświadczenie, które wynika z tego, że te procedury wykonuje się już wiele lat – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.

    Dlatego decydując się na zabieg upiększający, nie można kierować się tylko opiniami znalezionymi w sieci i niską ceną. By uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, trzeba przede wszystkim dokładnie sprawdzić kompetencje lekarza. Ten z kolei powinien fachowo ocenić stań zdrowia pacjenta i poinformować go o możliwych działaniach niepożądanych.

    Powikłań jest coraz więcej. Na szczęście w większości przypadków są to powikłania czasowe, czyli po pewnym czasie mijają. Ale są też powikłania permanentne, zostające na zawsze – mówi dr Andrzej Ignaciuk.

    Specjaliści podkreślają, że profesjonalny zabieg powinien być wykonywany w gabinecie z zachowaniem wszelkich środków czystości i bezpieczeństwa. W przypadku ingerencji w zdrowie metody chałupnicze są zbyt ryzykowne.

    Powinno to być wykonywane przy użyciu materiałów i urządzeń certyfikowanych, albo takich, które są dopuszczone do stosowania medycznego. To jest istotny element, ponieważ jest coraz więcej importowanych  zwłaszcza z Dalekiego Wschodu – urządzeń czy materiałów, które z nazwy są tylko podobne do tych, które są referencyjne. I wtedy, niestety, ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe – wyjaśnia dr Andrzej Ignaciuk.

    W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie trzeba więc pytać zarówno o kwalifikacje lekarskie, jak i o to, czy sprzęt ma odpowiedni certyfikat, a materiały pochodzą z zaufanych źródeł. Osoby, które czują się oszukane przez pseudospecjalistów i odczuwają dyskomfort po wykonanym zabiegu, mogą kierować swoje skargi do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Muzyka

    Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

    Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

    Infrastruktura

    Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

    Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

    Farmacja

    Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

    Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.