Newsy

Ekstrakty z bursztynu stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i kondycjonujące

2017-06-14  |  06:00
Mówi:Michał Kosior
Funkcja:dyrektor biura
Firma:Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
  • MP4
  • Bursztyn to nie tylko ozdoba czy atrakcyjny element biżuterii, lecz także cenny składnik produktów kosmetycznych. Według opinii producentów kompleks skoncentrowanych wyciągów z bursztynu poprawia metabolizm komórkowy, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, przyspiesza jej zdolność do regeneracji, poprawia mikrokrążenie, a tym samym sprawia, że jest ona dotleniona, nawilżona i ma lepszy koloryt.

    Olej bursztynowy wykazuje działanie antyoksydacyjne i antyseptyczne, co powoduje, że jest doskonałym dodatkiem do kosmetyków przeciwstarzeniowych i toników. Bursztyn znajdziemy także w składzie kremów regenerujących i nawilżających. Szampony z wyciągiem z bursztynu wygładzają i wzmacniają włosy, a wcierki stymulują ich porost i hamują wypadanie.  

    Bursztyn od zarania dziejów był traktowany jako amulet. Współcześnie naukowcy udowadniają, że bursztyn ma w sobie zawartość kwasu bursztynowego, który działa prozdrowotnie, jest katalizatorem przemian komórkowych w naszym organizmie. Dziś drobne bursztynki używa się w SPA w masażach, w nacieraniu, zmikronizowany pył bursztynowy jest w kosmetykach – mówi agencji Newseria Michał Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

    Pył bursztynowy stanowi bazę do peelingu ciała. Dział on rozświetlająco i odżywczo, a kwas bursztynowy przyczynia się do regeneracji skóry. Sole mineralno-bursztynowe bogate w cenne mikroelementy, kolagen i wyciąg z bursztynu ograniczają działanie wolnych rodników i działają przeciwbakteryjnie.

    – Te najbardziej znane postaci paramedycznego użycia bursztynu to ciągle nalewka bursztynowa i nacieranie – mówi Michał Kosior.

    Nalewka bursztynowa zapobiega drobnym infekcjom i przeziębieniom. Można ją dodawać do herbaty, wcierać w kark, wmasowywać w bolące mięśnie. Wspomaga układ odpornościowy i trawienny.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Konsument

    Media

    Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

    Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

    Problemy społeczne

    Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

    Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.