Mówi: | Magdalena Nadulna |
Funkcja: | specjalista w dziedzinie podologii |
Firma: | Biostudio |
Kremy z dużą zawartością mocznika nawilżą przesuszoną przez wiatr, piasek i słońce skórę stóp
Stopy pozbawione są gruczołów łojowych, a tym samym szybko tracą wilgoć. Słońce, wiatr i wysoka temperatura przyspieszają ten proces. Prowadzi to nie tylko do przesuszenia, lecz także nieestetycznego zrogowacenia i pękania naskórka. Letnie obuwie, zwłaszcza sandały, mogą uciskać skórę stóp, prowadząc do bolesnych otarć. Dlatego warto poświęcić codziennie kilka minut na pielęgnację stóp.
– Należy pamiętać, że trzeba się zająć zarówno paznokciami, jak i całą stopą, pedicure nie powinien się ograniczać tylko do pomalowania paznokci, stopa powinna być przygotowana. Czyli zdzieramy naskórek, można do tego używać tarek albo peelingów wykonanych samodzielnie bądź zakupionych w drogeriach – mówi Magdalena Nadulna, specjalista w dziedzinie podologii z Biostudio w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Peeling świetnie złuszcza martwy naskórek i przygotowuje skórę na przyjęcie kremu. Do skóry stóp należy wybierać kremy zawierające mocznik, propolis, mentol, lawendę, aloes, kasztanowiec lub kwas mlekowy. Mają one działanie nawilżające i odświeżające. W przypadku bardzo przesuszonej skóry warto zdecydować się na krem o zawartości mocznika nie mniejszej niż 30 proc. Uzupełnieniem pielęgnacji domowej może być zabieg pedicure wykonany w gabinecie kosmetycznym.
– Zabieg rozpoczyna się moczeniem nóg. Później przechodzimy do skracania i opiłowywania paznokci. Zajmujemy się również stopą, jej skórą, zdzieramy naskórek za pomocą frezarek, różnego rodzaju frezów. Później robimy peeling, a na końcu wykonujemy masaż i malujemy paznokcie – tłumaczy Magdalena Nadulna.
Zabieg ten powinno się wykonywać raz w miesiącu. Latem nie powinniśmy zapominać także o używaniu środków zapobiegających grzybicy i innym infekcjom, zwłaszcza gdy korzystamy z publicznych basenów. Częstym problemem o tej porze roku jest także opuchlizna. Obrzmiałym stopom ulgę przyniesie kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem ziół lub soli do stóp oraz krótki masaż. Wykorzystując wakacje na łonie natury, warto jak najczęściej chodzić boso – to doskonały masaż relaksacyjny dla naszych stóp.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.
Problemy społeczne
Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki

Choroby układu sercowo-naczyniowego i choroby nowotworowe to najbardziej rozpowszechnione w krajach Unii Europejskich i zabierające najwięcej istnień ludzkich choroby cywilizacyjne. Do głównych czynników ryzyka zaliczają się w ich przypadku niezdrowy styl życia, otyłość i palenie papierosów, powszechne w coraz młodszych grupach – nastolatków i młodych dorosłych. Ministrowie zdrowia Unii Europejskiej oceniają, że dotychczasowe inicjatywy profilaktyczne nie były wystarczające i potrzebne są nowe, skoordynowane działania.
Problemy społeczne
Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku

Prawie połowa spośród blisko tysiąca księży, którzy wzięli udział w ankiecie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, doświadczyła w ostatnim roku przejawów agresji. Najczęściej były to groźby, szyderstwa i wyzwiska, z którymi duchowni spotykają się nie tylko offline, ale także coraz częściej w internecie. Rzadko kiedy takie incydenty są zgłaszane odpowiednim instytucjom.