Mówi: | Maja Sablewska |
Funkcja: | stylistka, prezenterka |
Maja Sablewska: Czułam się wypalona, przeszłam terapię. Zaczęłam inwestować w siebie, w swoją psychikę i świadomość
W ocenie stylistki w obecnych czasach wizerunek nabrał ogromnego znaczenia w codziennym życiu, a to, jak postrzega nas otoczenie, w dużej mierze jest właśnie efektem pierwszego wrażenia. Dlatego też, zdaniem Mai Sablewskiej, dbanie o własny wygląd powinno być domeną każdej kobiety, a nie tylko gwiazd. I nie warto się przejmować negatywnymi opiniami innych, bo słowa krytyki najczęściej padają z ust osób zakompleksionych. Ważne, by samemu się dobrze czuć w swoim ciele. Jej samej pomogła to zrozumieć terapia.
Stylistka obserwuje, że w czasach, w których żyjemy, warto kreować swój wizerunek, bo odpowiedni wygląd to duży krok na drodze do osiągnięcia sukcesu.
– Jak 11 lat temu zaczęłam robić metamorfozy i powiedziałam, że chcę zadbać o wizerunek Polek i Polaków, to wtedy usłyszałam, że w zasadzie wizerunek to przecież tylko gwiazdy mają. A ja pomyślałam sobie: no właśnie nie, ja bym chciała, żeby o wizerunek mogła zadbać każda kobieta, żeby była świadoma tego, że jednak będą nas oceniać po tej przysłowiowej „okładce” i ważne jest to, żebyśmy dobrze się czuły we własnym ciele. Teraz wydaje mi się, że mimo tych wszystkich stereotypów faktycznie podejście do wizerunku i do tego, żeby dobrze wyglądać, mocno się zmieniło – mówi agencji Newseria Lifestyle Maja Sablewska.
Stylistka zauważa, że kobiety chcą wyglądać lepiej, dlatego inwestują w profesjonalną pielęgnację włosów i skóry, w zabiegi medycyny estetycznej, a także zwracają uwagę na to, co na siebie zakładają. Jej zdaniem to dobry kierunek i trzeba podążać właśnie w tę stronę, nie zważając na opinie innych, bo w otoczeniu zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie spodoba.
– Jak akceptujesz siebie i swój wygląd, to w zasadzie wcale nie powinno cię interesować to, co mówią inni ludzie, bo bardzo często ta ocena wynika z kompleksów osoby oceniającej. Ludzie oceniają przez swój pryzmat, a nie na podstawie tego, co tak naprawdę widzą. Wydaje mi się, że w tych czasach powinniśmy też pracować nad sobą, nie tylko nad ciałem i wyglądem, ale też nad psychiką, bo bardzo często to nie idzie w parze. Te wszystkie ruchy typu body positive i tak dalej muszą funkcjonować, żeby ludzie czuli się zaopiekowani – mówi.
Maja Sablewska twierdzi, że na krytykę szczególnie narażone są osoby, które chcą opóźnić efekty starzenia się i decydują się na jakąś korektę. I choć efekt im samym może dodać pewności siebie i poprawić samopoczucie, to nie zawsze przypada do gustu innym.
– Oczywiście tolerujmy to, że każdy może mieć swoje, odmienne od naszego zdanie, ale w tym wszystkim zadbajmy o siebie, bo to jest bardzo istotne. Przecież kanony estetyki są różne, komuś może się coś podobać, a komuś nie. Ja sama po sobie wiem, że gdybym nie zadbała o siebie w odpowiednim momencie, pewnie dzisiaj byśmy tu nie rozmawiały – mówi.
Maja Sablewska podkreśla, że w pewnym momencie swojego życia musiała sobie powiedzieć stop i zrobić reset. Dzięki temu zrozumiała, że najpierw musi zadbać o swój dobrostan psychiczny, a dopiero później będzie gotowa do tego, by inspirować inne kobiety do zmian. Wiele bowiem zależy właśnie od naszego postrzegania samych siebie.
– Przede wszystkim przeszłam terapię, zrobiłam sobie przerwę od swojego programu dla poprzedniej stacji, bo czułam się wypalona. Zaczęłam pracować nad sobą, inwestować w siebie, w swoją psychikę, w swoją świadomość i przez to, że pracowałam nad tym, wiele rzeczy się zmieniło. Przede wszystkim zmieniło się moje podejście i wydaje mi się, że teraz mam dobry czas na robienie metamorfoz, na to, żeby pomagać kobietom, bez względu na to, czy są starsze, czy młodsze ode mnie – mówi.
W kontekście młodszego pokolenia, nazywanego pokoleniem Z, stylistka uważa, że ich pragnienie zmiany świata oczywiście jest godne podziwu, ale dobrze byłoby zacząć transformację od samego siebie.
– Ja myślę, że kolejne pokolenia, jakkolwiek je nazywać, będą zmieniały świat, tylko że w tych czasach ludzie chcą zmieniać świat, a nie chcą zmieniać siebie. I to jest coś, co jest złą kolejnością, bo żeby zmieniać świat, powinniśmy zacząć od siebie. W przeciwnym razie to się może nie udać – dodaje.
Nowy sezon programu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” można oglądać w każdy czwartek o godzinie 21:00 na kanale Polsat Café.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-02-11: Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Malwina Wędzikowska: W moim środowisku pracy nieraz byłam zdradzona i oszukana. Teraz wystrzegam się zbyt miłych ludzi, od których za chwilę można dostać cios w plecy
Prezenterka przyznaje, że show-biznes rządzi się swoimi prawami i trzeba mieć na uwadze to, że pozory mogą mylić. Nie brakuje bowiem osób, które za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces i dbają o swoje interesy kosztem innych. Po dwóch dekadach pracy w świecie mediów i rozrywki, w różnych środowiskach i z różnymi ludźmi, Malwina Wędzikowska potrafi już rozpoznać tych, którzy nie mają wobec niej dobrych intencji.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Firma
Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny

Najmłodsze pokolenie wchodzące teraz na rynek pracy najbardziej ceni sobie stabilność. Dlatego 74 proc. deklaruje, że chce pracować na etacie – wynika z raportu „Work War Z”. Najważniejsze dla ankietowanych przy wyborze pracodawcy są wynagrodzenie i możliwość rozwoju, a ekologia oraz elastyczny czas pracy – wbrew obiegowym opiniom – schodzą u nich na dalszy plan. Zależy im na work–life balance i nie obawiają się o to walczyć, co jest odbierane przez inne pokolenia jako roszczeniowość. Sporo młodych pracowników deklaruje jednak problem z zaangażowaniem w swoje obowiązki, co jest poważnym wyzwaniem dla managerów.