Mówi: | Lidia Majewska, stomatolog, lekarz medycyny estetycznej Natalia Siergiejuk, Colgate-Palmolive |
Najnowsze preparaty do wybielania zębów zawierają nadtlenek wodoru stosowany przez dentystów. To gwarantuje ich wysoką skuteczność
Zachowanie białego i zdrowego uśmiechu wbrew pozorom nie jest rzeczą trudną. Ci bowiem, których nie stać na profesjonalny zabieg wybielania zębów, mogą skorzystać z domowych metod. W drogeriach i aptekach dostępnych jest coraz więcej preparatów przeznaczonych do samodzielnego stosowania. Jedną ze skuteczniejszych substancji wybielających jest nadtlenek wodoru używany przez dentystów. Składnik ten nie tylko usuwa przebarwienia z powierzchni zębów, lecz także wnika w szkliwo.
Stwierdzono, że na podstawie wyglądu zębów dokonujemy ocen wykraczających daleko poza kwestie zdrowia jamy ustnej innych ludzi, a estetycznie wyglądające białe i zadbane zęby to nie tylko kwestia zdrowia i ładnego, estetycznego uśmiechu, lecz także o wiele więcej – oznaka prestiżu, inteligencji czy powodzenia społecznego – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Lidia Majewska, stomatolog i lekarz medycyny estetycznej.
Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Wiele osób decyduje się również na domowe sposoby, takie jak chociażby stosowanie cytryny, soli czy sody oczyszczonej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze są one bezpieczne i przynoszą zamierzony skutek. Cytryna może zaszkodzić dziąsłom, a także osłabić szkliwo, sól sprzyja powstawaniu bakterii chorobotwórczych, a używanie sody oczyszczonej w czystej postaci może narazić zęby na uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość. Alternatywą są dostępne w drogeriach i aptekach paski, nakładki wybielające i żele.
– Jest kilka domowych sposobów, którymi możemy poprawić barwę zębów. Jedną z nowości, która pojawiła się w tym sezonie, jest aplikator wybielający, zawierający nadtlenek wodoru w niskim stężeniu. To jest substancja bardzo podobna do tej, którą stosujemy w gabinetach. Pomoże ona zmienić barwę zęba od 1 do 3 odcieni, co wizualnie daje dobre efekty – mówi Lidia Majewska.
Stomatolodzy podkreślają, że jest to metoda wygodna, bezpieczna i wskazana do codziennego stosowania. Odwraca wieloletnie przebarwienia ze szkliwa, spowodowane jedzeniem, napojami oraz tytoniem. Efekty widoczne są już po 3 tygodniach.
– Środek konfekcjonowany sprzedawany jest w postaci aplikatora dołączonego do szczoteczki do zębów. Producent poleca stosowanie dwa razy dziennie po każdym szczotkowaniu, czyli szczotkujemy, nakładamy żel wybielający i gotowe. Oczywiście zanim zastosujemy jakikolwiek środek, który potencjalnie może powodować podrażnienie, należy wyleczyć wszystkie problemy stomatologiczne – tłumaczy Lidia Majewska.
Specjalna szczoteczka zawiera spiralne włókna i polerujące gumki, które usuwają przebarwienia z powierzchni zębów i przygotowują je do optymalnego wybielenia.
– Obecnie jest to w zasadzie jedyny na rynku aplikator wkładany do szczoteczki, więc produkt sam w sobie jest bardzo innowacyjny – mówi Natalia Siergiejuk z działu marketingu Colgate-Palmolive, producenta aplikatora do wybielania.
Przed wyborem sposobu usunięcia przebarwień zębów warto skonsultować z dentystą, ponieważ zmiana koloru uzębienia może być objawem choroby wymagającej leczenia.
Czytaj także
- 2022-11-23: Dbanie o higienę jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia. Innowacje mogą zwiększyć skuteczność mycia zębów
- 2022-03-16: Licówki mogą się utrzymać na zębach nawet 30 lat. Brak konsultacji także z protetykiem może doprowadzić do osłabienia i uszkodzenia zębów
- 2020-08-21: Użytkownicy kosmetyków są coraz bardziej świadomi. 31 proc. zwraca uwagę na ich skład
- 2020-01-08: CES 2020: Inteligentne szczoteczki do zębów same dobiorą odpowiedni ruch i wibracje. Najnowsze wyposażone będą w kamerę i sztuczną inteligencję
- 2019-07-19: Zamiast borowania i plomb wystarczą komórki macierzyste. Już wkrótce będzie można wyhodować nowy, zdrowy ząb w zaledwie 9 tygodni
- 2019-07-16: Komórki macierzyste można uzyskać także z zębów. Procedura pobrania jest mniej inwazyjna niż ze szpiku
- 2019-01-24: Połowa trzylatków i 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Nieleczona może prowadzić do szeregu ciężkich chorób
- 2018-07-06: Wielu rodziców bagatelizuje leczenie zębów mlecznych u dzieci. Może to prowadzić do chorób zębów stałych i wad zgryzu
- 2016-11-24: Implanty zębów zapobiegają deformacji rysów twarzy. Pozwalają też uniknąć noszenia protezy
- 2016-09-12: 76 proc. dzieci w wieku od 6 do 12 lat ma próchnicę. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.