Newsy

Pędzle do makijażu powinno się czyścić raz w tygodniu. Zanieczyszczenia mogą wpływać na stan skóry

2016-11-24  |  06:00

Podczas codziennego makijażu pędzle ulegają zabrudzeniu, mogą być więc źródłem wielu zanieczyszczeń, które sprzyjają namnażaniu bakterii i nie pozostają bez wpływu na stan skóry. Dlatego trzeba zachować zasady higieny i odpowiednio czyścić oraz dezynfekować akcesoria, najlepiej używając specjalnego mydła antybakteryjnego.

Niezależnie od tego, czy pędzel zrobiony jest z naturalnego, mieszanego czy sztucznego włosia, po wykonaniu makijażu zostaje na nim martwy naskórek, łój oraz resztki kosmetyków. A to sprzyja namnażaniu się bakterii.

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest niezwykle istotną rzeczą, które ma wpływ na stan skóry. Jeśli nie czyścimy regularnie pędzli do makijażu, to często zdarzają się na naszej skórze wypryski prowadzące do stanów zapalnych skóry, niejednokrotnie nie wiemy, co ma na to wpływ, szukamy rozwiązań pielęgnacyjnych czy dermatologicznych, nie zastanawiając się nad tym, czy regularnie czyścimy pędzle do makijażu – mówi agencji Newseria Lifestyle Magdalena Bulińska, regionalny ekspert ds. pielęgnacji Douglas.

Akcesoria te trzeba czyścić raz w tygodniu, najlepiej z użyciem wody i mydła antybakteryjnego. Ważne jest także, aby w trakcie mycia zamaczać samo włosie, nie należy natomiast polewać wodą czy innymi płynami miejsca stycznej skuwki z trzonkiem pędzla, bo może to doprowadzić do jego rozszczelnienia i poluzowania. Pędzle trzeba też odpowiednio wysuszyć.

– Kładziemy pędzle zawsze poziomo, nigdy nie stawiamy ich pionowo z tego względu, żeby nam nie gniły i żeby jak najdłużej trzymały swoją formę. Czyli po wypraniu pędzla kładziemy pędzel na chusteczce, najlepiej higienicznej, w pozycji poziomej i czekamy na ich pełne wyschnięcie – tłumaczy Magdalena Bulińska.

Jeśli nie mamy pewności, czy zwykłe antybakteryjne mydło nie zniszczy nam włosia, to lepiej użyć mydła antybakteryjnego przeznaczonego wyłącznie do mycia pędzli do makijażu.

Nigdy nie powinno się myć pędzli w gorącej wodzie, ani też suszyć suszarką, na grzejniku czy na słońcu, ponieważ struktura włosa szybko się zniszczy i może się okazać, że pędzel szybko straci swoją miękkość i kształt.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.