Mówi: | Krzysztof Kowalczyk |
Funkcja: | lekarz stomatolog |
Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego, zapobiega efektowi jo-jo w leczeniu zębów
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do stomatologa, jest kamień nazębny. Przyczyną gromadzenia się osadów w jamie ustnej jest m.in. nieprawidłowa dieta i palenie papierosów. Aby zapobiec powikłaniom i tzw. efektowi jo-jo, konieczne jest wykonanie zabiegu usuwania kamienia dwa razy do roku. W profilaktyce ważne są również odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe odżywianie.
Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która osadza się na skutek działania wielu czynników, m.in. diety i palenia papierosów. Oprócz efektów estetycznych, takich jak odbarwienie zębów, doprowadza również do podrażnienia dziąseł, które może przerodzić się w zapalenie, a także zwiększa ryzyko ubytków.
– Bardzo prostym sposobem usunięcia tych osadów jest zabieg piaskowania, czyli usunięcie osadów nazębnych oraz zabieg skalingu, czyli usunięcie kamienia nazębnego. Pacjenci stale te zabiegi muszą odnawiać w sytuacji, kiedy de facto likwidujemy tylko i wyłącznie skutek a nie przyczynę problemu. Możemy powiedzieć o takim efekcie jo-jo, który funkcjonuje w stomatologii – mówi lekarz stomatolog Krzysztof Kowalczyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
W przypadku wad ortodontycznych, takich jak stłoczenie zębów, dokładna higiena jamy ustnej jest utrudniona. Wtedy gromadzenie osadów i kamienia nazębnego postępuje szybciej. Osoby z tego typu problemami powinny rozważyć leczenie ortodontyczne, które ułatwi usuwanie i profilaktykę kamienia nazębnego.
Według Krzysztofa Kowalczyka, bardzo ważna jest edukacja pacjentów, którzy sami powinni wiedzieć jak rozpoznać kamień nazębny i kiedy potrzebny jest skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego.
– My rekomendujemy wykonanie dwóch takich zabiegów w przeciągu roku. Jeżeli tendencja do powstawania osadów jest większa, wówczas ewentualnie taki zabieg wykonywany jest częściej – tłumaczy stomatolog.
Po usunięciu kamienia nazębnego wykonuje się tzw. polishing, czyli polerowanie, które ma spowolnić ponowne odkładanie się kamienia nazębnego. Pomóc w tym mogą również: regularne szczotkowanie zębów, codziennie stosowanie nici dentystycznej, spożywanie twardych owoców i warzyw oraz unikanie węglowodanów przetworzonych, takich jak słodycze i słodzone napoje.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.