Mówi: | Ewa Rybicka |
Funkcja: | lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki Estetica Nova |
Rozstępy, nadmiar tłuszczu i blizny po cesarskim cięciu można usunąć za pomocą zabiegów estetycznych. Niektóre można wykonywać nawet w okresie karmienia piersią
Kiedy w okresie połogu ciało nie wraca do swojej formy, można skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Jeśli problemem jest nadmiar tłuszczu to w tym przypadku dobrze sprawdzą się małe liposukcje albo zabiegi typu karboksyterapia. Z kolei rozstępy można zlikwidować dzięki radiofrekfencji mikroigłowej.
Niektóre kobiety po ciąży szybko wracają do swojej normalnej, docelowej sylwetki, a inne borykają się z dodatkowymi kilogramami i wiotkością skóry. Zdaniem lekarzy, choć w dużej mierze jest to zależne od uwarunkowań genetycznych, to nie bez znaczenia jest także styl życia przyszłej mamy, sposób odżywiania i właściwa pielęgnacja.
–. Naturalnie można wpływać na to, w jaki sposób będzie przebiegał okres dochodzenia do siebie po ciąży – wszystko zaczyna się oczywiście od dbania o siebie, o dietę w trakcie ciąży. Myślę, że młode kobiety, przyszłe mamy, w tej chwili mają bardzo duże możliwości uzyskania informacji na ten temat i zakres kilogramów, które przybierają w trakcie ciąży jest pod ich kontrolą – mówi agencji Newseria Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki Estetica Nova.
Kobiety ciężarne potrafią znieść wiele wyrzeczeń i przetrwać nawet największy dyskomfort – wszystko dla dobra i zdrowia dziecka. Zazwyczaj nie przeszkadza im to, że pojawiła się dodatkowa warstwa tłuszczu albo że skóra na brzuchu naciągnęła się do granic możliwości. Takie podejście zmienia się wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat, a mankamenty nie chcą zniknąć.
– W czasie okresu połogu, czyli 4-6 tygodni po porodzie zachodzą największe zmiany uwarunkowane hormonalnie po ciąży. Obkurcza się zarówno macica, jak i skóra brzucha czy rozciągnięte mięsnie. Możemy sobie tutaj pomagać odpowiednimi ćwiczeniami, odpowiednią dietą. U większości kobiet w tym czasie rzeczywiście bardzo dobrze brzuch wraca do stanu sprzed ciąży – mówi Ewa Rybicka.
U niektórych kobiet dochodzi jednak do zaburzeń hormonalnych. Waga ciała nie spada tak jak powinna, sylwetka pozostaje nieco zdeformowana, a kondycja skóry pozostawia wiele do życzenia. Skutecznym antidotum mogą być zabiegi medycyny estetycznej. Można się nim poddawać już nawet w okresie karmienia piersią. Zupełnie bezpieczne są te, które działające miejscowo – np. laseroterapia, a co za tym idzie – nie powodują ryzyka przeniknięcia substancji chemicznych do krwiobiegu. Ostrożniej należy natomiast podejść do zabiegów, które polegają na wprowadzeniu do organizmu różnego rodzaju preparatów. W czasie laktacji nie można stosować na przykład peelingów chemicznych czy mezoterapii igłowej, ponieważ podane substancje mogą dostawać się do mleka matki.
– Jeżeli problemem jest nadmiar tłuszczu, musimy sterować zabiegami w ten sposób, żeby pacjentka ten tłuszczyk straciła. To mogą być albo małe liposukcje albo zabiegi typu karboksyterapia, która przyśpiesza przemianę metabolizm tkanki tłuszczowej. Mogą to być zabiegi typu celaktor, czyli technologia do stymulowania zarówno napięcia skóry brzucha, jak i do przyśpieszenia rozbicia komórek tłuszczowych – tłumaczy Ewa Rybicka.
W przypadku bardzo wiotkiej skóry bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi z wykorzystaniem HIFU, skoncentrowanych ultradźwięków.
– Bardzo dobrą maszyną do tego typu zabiegów jest Ultra Skin 2. Jest to maszyna która pracuje kilkoma przetwornikami, ale dla ciała dedykowany jest przetwornik, który koncentruje ultradźwięki na 13 mm w tkankach. Przy odpowiednim użyciu powoduje to niszczenie komórek tłuszczowych, ale także dobre napięcie skóry. Skóra po jednorazowym zabiegu w ciągu 2-3 miesięcy rzeczywiście bardzo ładnie się napina – wyjaśnia Ewa Rybicka.
Problem dużej części kobiet po porodzie są rozstępy. Pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, a nawet biuście. Specjaliści radzą, by zapobiegać im już w czasie ciąży W leczeniu rozstępów zasada jest prosta – na pojawiające się prążki najlepiej reagować jak najwcześniej. Na świeże rozstępy można zadziałać już ok. szóstego tygodnia po porodzie.
– Bardzo istotną rolą jest to, żeby w trakcie ciąży masować skórę, wcierać w nią odpowiednie kosmetyki. Na „świeże” rozstępy, czyli takie które są jeszcze czerwone, dobrze jest zadziałać falą radiową. Ja polecam radiofrekfencje mikroigłową. Jest to bardzo silny bodziec, który dostarczamy do tkanki w postaci mikro nakłuwania i w postaci silnego podgrzania skóry, co daje mobilizacje tkanki do naprawy i rzeczywiście te rozstępy się w znacznej mierze redukują – mówi Ewa Rybicka.
Istnieje także wiele metod usuwania blizn pooperacyjnych po cesarskim cięciu. O tym, która z nich zostanie zastosowana, decydują takie czynniki, jak rozległość blizny, jej tkliwość i wiek. Usuwanie blizny można rozpocząć po całkowitym jej wygojeniu.
Czytaj także
- 2025-04-01: Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne
- 2025-02-19: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2025-01-15: Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
- 2024-12-04: Zmęczenie i spadek motywacji coraz częstszym problem polskich pracowników. Niewielu może liczyć na wsparcie pracodawców
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.
Problemy społeczne
Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki

Choroby układu sercowo-naczyniowego i choroby nowotworowe to najbardziej rozpowszechnione w krajach Unii Europejskich i zabierające najwięcej istnień ludzkich choroby cywilizacyjne. Do głównych czynników ryzyka zaliczają się w ich przypadku niezdrowy styl życia, otyłość i palenie papierosów, powszechne w coraz młodszych grupach – nastolatków i młodych dorosłych. Ministrowie zdrowia Unii Europejskiej oceniają, że dotychczasowe inicjatywy profilaktyczne nie były wystarczające i potrzebne są nowe, skoordynowane działania.
Problemy społeczne
Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku

Prawie połowa spośród blisko tysiąca księży, którzy wzięli udział w ankiecie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, doświadczyła w ostatnim roku przejawów agresji. Najczęściej były to groźby, szyderstwa i wyzwiska, z którymi duchowni spotykają się nie tylko offline, ale także coraz częściej w internecie. Rzadko kiedy takie incydenty są zgłaszane odpowiednim instytucjom.