Newsy

W domu też można przyrządzić fantazyjne drinki

2014-07-22  |  06:40

Przyrządzanie profesjonalnych drinków w domu nie stanowi obecnie większego problemu. W sklepach można znaleźć zarówno kieliszki przeznaczone do niemal każdego rodzaju drinka, jak i shakery czy akcesoria do lodu.

Do Margarity jest to kieliszek otwarty i bardzo szeroki. Podobnie do Martini. Są też szklanki specjalnie przygotowane do Mojito. Poza tym w sklepach dostępne są inne akcesoria do drinków, takie jak na przykład shakery. Spotykając się ze znajomymi, wykorzystując shaker, a także podając drinki w profesjonalnym szkle, sprawimy, że nie tylko będą smaczne, lecz także będzie bardzo profesjonalnie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Grzegorz Czyżyński, ekspert marki DUKA.

Kolejna kwestia to lód. Można go zrobić w zamrażarce, w silikonowych foremkach o ciekawych kształtach, jak choćby serca czy literki. Dostępne są również kamienie do drinków, których zaletą jest to, że się nie roztapiają i co za tym idzie – nie rozcieńczają alkoholu.

Są to kostki wykonane z kamienia, które wkładamy do zamrażarki na 3-4 godziny. Następnie wrzucamy je do drinków, dzięki czemu utrzymamy niską temperaturę napoju. Te kamienie są wielokrotnego użytku. Po każdym zastosowaniu wystarczy je przepłukać i można użyć kolejny raz. Przy wykonywaniu drinków przydatny może być też pojemnik do przechowywania lodu. Możemy wcześniej zrobić dużo kostek lodu, wsypać je do pojemnika utrzymującego niską temperaturę, postawić go na stole i przez całą imprezę kostki nie będą się rozpuszczać, dzięki czemu będzie można z nich korzystać na bieżąco – podkreśla Grzegorz Czyżyński.

Sezon letni szczególnie sprzyja organizowaniu imprez w ogrodzie. Szeroka oferta nowoczesnych akcesoriów – shakerów, szklanek i form do lodu – sprawia, że w domowych warunkach można przygotować i podać alkohol w ciekawy i profesjonalny sposób.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Anna Nowak-Ibisz: Gdy u nas promowało się dezodoranty, Niemki zaczynały wcierać w pachy sok z cytryny. Obecnie polskie firmy również idą tą drogą

Według prezenterki telewizyjnej polska kuchnia wyróżnia się na tle świata. Potrawy, które serwują rodzimi kucharze, odznacza przede wszystkim przywiązanie do tradycji. Korzystanie z dawnych receptur nie oznacza jednak nudy. Eksperymenty pomagają bowiem stworzyć nową jakość i uczynić dania ciekawymi. Anna Nowak-Ibisz zaznacza, że w trakcie ostatnich lat manufaktury stały się bardzo popularne. Przyznaje, że jest miłośniczką kosmetyków wytwarzanych w małych, rodzinnych firmach.

 
 

Handel

W czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po polską żywność. Zwracają też coraz większą uwagę na jej jakość

Konsumenci w Polsce przykładają coraz większą wagę do jakości produktów żywnościowych. 72 proc. przy wyborze zwraca uwagę na ich skład, a 62 proc. chciałoby kupować więcej artykułów bio, choć na ogół barierą jest ich wysoka cena. Ponad połowa Polaków, sięgając po takie produkty, nie ma też pewności co do ich prawdziwego źródła pochodzenia. To oznacza, że konsumenci potrzebują dodatkowej informacji, a producenci – większej promocji swoich jakościowych wyrobów. Temu właśnie służy konkurs „KUKBUK Poleca”, który od czterech lat nagradza najlepszą polską żywność i wyroby regionalne. A w dobie pandemii żywność od krajowych dostawców jest wśród Polaków coraz popularniejsza.

Medycyna

Naukowcy opracowali urządzenie do noszenia umożliwiające komunikowanie się osobom z paraliżem twarzy. Sprawdzi też skuteczność leczenia [DEPESZA]

Stwardnienie zanikowe to choroba, która prowadzi do zaniku mięśni, także tych, które pozwalają mówić. Szacuje się, że nawet 75 proc. osób, u których zdiagnozowano ALS, będzie potrzebować jakiejś formy pomocy, aby skutecznie się komunikować. Naukowcy z MIT stworzyli niewidoczny czujnik dla chorych, który przymocowany do twarzy mierzy drobne ruchy, takie jak drganie lub uśmiech. W ten sposób pacjenci mogą przekazywać emocje.