Mówi: | Justyna Iżycka |
Firma: | Freggia |
W małej kuchni najlepiej sprawdza się niewielka zamrażarka kompaktowa, a w dużych pomieszczeniach – skrzyniowa lub szufladowa
Zdaniem ekspertów podstawowymi kryteriami przy wyborze zamrażarki powinny być wymiary urządzenia, pojemność, zużycie energii i klasa klimatyczna. W małej kuchni najlepiej sprawdzi się niewielka zamrażarka kompaktowa, z kolei w dużych pomieszczeniach – skrzyniowa lub szufladowa. Aby zagwarantować jak najwyższą ekonomiczność eksploatacji, urządzenie powinno być raczej mniejsze, ale wypełnione w całości, niż większe i wykorzystane jedynie w połowie.
Jeśli poza tradycyjną lodówką decydujemy się na osobną zamrażarkę, to ze względu na to, że nie musimy mieć jej ciągle pod ręką, możemy ją umieścić w korytarzu, schowku czy nawet w garażu. Natomiast w przypadku niewielkich mieszkań, kiedy walczymy o każdy metr powierzchni, trzeba wybrać takie urządzenie, które spełni swoją funkcję, a jednocześnie nie zajmie zbyt dużo miejsca.
– Dla osób, które dysponują małą kuchnią, najlepsza będzie zamrażarka kompaktowa. Ma około 100 l pojemności, wielkością przypomina zmywarkę i można ją zainstalować pod blatem w zabudowie kuchennej. Jeżeli mamy więcej miejsca, możemy wybierać spośród zamrażarek skrzyniowych lub szufladowych. Zamrażarka skrzyniowa to rozwiązanie dla osób, które przechowują duże ilości jedzenia, często niepoporcjowane. Tego typu urządzenia mają nawet do 400 l pojemności. Jeżeli ktoś lubi przechowywać produkty w mniejszych porcjach, najlepsza będzie zamrażarka szufladowa – mówi agencji Newseria Lifestyle Justyna Iżycka, Freggia.
Zamrażarka nie powinna być umieszczona w pobliżu źródła ciepła, na przykład kaloryferów czy grzejników. Im niższa temperatura pokojowa, tym mniejsze jest zużycie energii elektrycznej. Idealną temperaturę zewnętrzną do pracy zamrażarki określa klasa klimatyczna.
– Decydując się na zakup zamrażarki, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jak najwyższą klasę efektywności energetycznej. Ponieważ zamrażarka funkcjonuje 24 godziny na dobę, to musi zużywać jak najmniej energii elektrycznej. Drugą opcją, na która trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zamrażarki, jest jej klasa klimatyczna. Zamrażarki wyposażone w klasę klimatyczną T mogą bez problemu działać nawet wtedy, kiedy temperatura otoczenia sięga 43 stopni. W tym czasie urządzenie zatrzymuje temperaturę wewnątrz do minus 24 stopni – tłumaczy Justyna Iżycka.
Najnowsze zamrażarki są wyposażone w takie rozwiązania technologiczne, które pozwalają na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z tych urządzeń.
– Warto zwrócić także uwagę na takie funkcje jak wyświetlacz sterowany elektronicznie czy elektroniczny system kontroli temperatury wewnątrz urządzenia. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli precyzyjnie uregulować temperaturę, w jakiej trzymana jest nasza żywność i nie będziemy musieli otwierać zamrażarki, aby sprawdzić, czy działa ona właściwie – wyjaśnia Justyna Iżycka.
Jedni producenci słyną z jakości swoich wyrobów, inni z nowoczesnych rozwiązań czy niepowtarzalnego designu, a jeszcze inni konkurują dobrą ceną. Wybór jest ogromny.
– Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było wyposażone w szuflady, które wykonane są z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu rozwiązaniu otwierając zamrażarkę i szukając poszczególnych produktów, nie musimy ich szukać i otwierać każdej szuflady z osobna – mówi Justyna Iżycka.
Nowoczesne lodówki i zamrażarki często wyposażone są w system no frost, który do minimum ogranicza powstawanie szronu.
– Wewnątrz urządzenia nie osadza się lód, dzięki czemu produkty, które trzymamy w urządzeniu, nie sklejają się, a szuflady czy półki łatwiej można otworzyć. Fakt, że lodówka nie jest oszroniona pozwala nam uniknąć cyklicznego ręcznego rozmrażania, które jest niewątpliwie bardzo kłopotliwe, szczególnie w przypadku zamrażarki, w której przechowujemy dużą ilość produktów, a także wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej – dodaje Justyna Iżycka.
Czytaj także
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-07-23: Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces
- 2024-06-20: Branża chemiczna w Europie na zakręcie. Konkurencja z Azji i Europejski Zielony Ład wymuszają inwestycje w innowacje
- 2024-05-31: Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą
- 2024-07-05: Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa
- 2024-04-22: Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie. Za tym idą rekordowe zjawiska klimatyczne
- 2024-04-03: Klimat i energetyka zdominowały dyskusje przed wyborami samorządowymi. Wyborcy oczekują zielonych zmian i taniej energii [DEPESZA]
- 2024-03-28: Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.