Newsy

W meblarstwie moda na kamień naturalny i struktury krystaliczne

2013-11-28  |  06:10
Hitem tego sezonu stały się struktury krystaliczne, naturalne kamienie i meble asymetryczne. Dużą popularnością cieszą się białe meble kuchenne. Choćby z tego względu, że biel jest bardzo uniwersalna i taki zestaw mebli można ożywić nowoczesnymi dodatkami czy kontrastowym blatem.

– W miejsce wysokich połysków zaczęto wprowadzać wykończenie matowe i to dotyczy zarówno bieli i innych kolorów, ale też struktur drewna. Producenci płyt meblowych zaczęli wprowadzać także dekory drewnopodobne, które mają aksamitną, matową powierzchnię lub bardzo głęboką strukturę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, Maja Palczewska, designer.

Bardzo modne jest także przełamywanie bieli np. kilkoma szafkami w innymi kolorze albo frontem z kamienia czy drewna.

– Charakterystycznym nowym elementem są tzw. struktury krystaliczne. Jest to coś, co pojawia się w bardzo wielu przedmiotach, aranżacjach wnętrz, ubraniach, ale jest to też powoli przenoszone na rynek meblowy, pojawiają się takie dekory, które imitują pewien rodzaj geometrycznej siatki czy gnieciony papier – wyjaśnia Maja Palczewska.

Nowoczesne meble mają asymetryczne linie, wyraziste formy i oryginalne detale. Są bogate w designerskie rozwiązania, które nadają charakter każdemu pomieszczeniu.

– Zdarzają się takie próby wprowadzenia sztucznych tworzyw. Pojawia się coraz więcej szkła i w meblach z wyższej półki pojawiają się kamienie naturalne . Są oczywiście takie trendy i tendencje, gdzie wykorzystuje się materiały z recyklingu, ale to już bardziej niszowe projekty – mówi Maja Palczewska.

Wybierając meble, dobrze postawić przede wszystkim na minimalizm i wyróżnić jeden element aranżacji. Optycznie nie przytłoczy pomieszczenia, a do tego nie zabierze naturalnego światła. Mieszkanie ma być przede wszystkim funkcjonalne – urządzone tak, żeby aranżacja nie przeszkadzała, a stanowiła integralną, wygodną część życia domowników.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.