Mówi: | Maja Palczewska |
Funkcja: | designer |
W meblarstwie moda na kamień naturalny i struktury krystaliczne
– W miejsce wysokich połysków zaczęto wprowadzać wykończenie matowe i to dotyczy zarówno bieli i innych kolorów, ale też struktur drewna. Producenci płyt meblowych zaczęli wprowadzać także dekory drewnopodobne, które mają aksamitną, matową powierzchnię lub bardzo głęboką strukturę – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, Maja Palczewska, designer.
Bardzo modne jest także przełamywanie bieli np. kilkoma szafkami w innymi kolorze albo frontem z kamienia czy drewna.
– Charakterystycznym nowym elementem są tzw. struktury krystaliczne. Jest to coś, co pojawia się w bardzo wielu przedmiotach, aranżacjach wnętrz, ubraniach, ale jest to też powoli przenoszone na rynek meblowy, pojawiają się takie dekory, które imitują pewien rodzaj geometrycznej siatki czy gnieciony papier – wyjaśnia Maja Palczewska.
Nowoczesne meble mają asymetryczne linie, wyraziste formy i oryginalne detale. Są bogate w designerskie rozwiązania, które nadają charakter każdemu pomieszczeniu.
– Zdarzają się takie próby wprowadzenia sztucznych tworzyw. Pojawia się coraz więcej szkła i w meblach z wyższej półki pojawiają się kamienie naturalne . Są oczywiście takie trendy i tendencje, gdzie wykorzystuje się materiały z recyklingu, ale to już bardziej niszowe projekty – mówi Maja Palczewska.
Wybierając meble, dobrze postawić przede wszystkim na minimalizm i wyróżnić jeden element aranżacji. Optycznie nie przytłoczy pomieszczenia, a do tego nie zabierze naturalnego światła. Mieszkanie ma być przede wszystkim funkcjonalne – urządzone tak, żeby aranżacja nie przeszkadzała, a stanowiła integralną, wygodną część życia domowników.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Media
![](/files/1922771799/kszczot-program-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](/files/1922771799/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
![](/files/1922771799/medycyna-ai-foto,w_133,_small.jpg)
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.