Newsy

W Polsce leczonych jest zaledwie 100 dzieci chorych na HIV. Skala zachorowań może być większa

2014-04-29  |  06:10
Wirus HIV to problem, który dotyczy nie tylko dorosłych. Według ostatnich danych tylko setka dzieci zarażonych wirusem jest w Polsce leczona. Dzieci zarażają się najczęściej od chorej matki podczas porodu lub karmienia piersią. Mimo że w sieci znajduje się mnóstwo informacji na temat wirusa oraz sposobów radzenia sobie z diagnozą, większość z nich napisana jest trudnym, niezrozumiałym dla małoletnich językiem.

Na chwilę obecną w Polsce jest mało takich miejsc, w których są informacje przeznaczone stricte dla dzieci. Im bardziej jawny jest temat, im bardziej się o nim mówi, tym bardziej dziecko ma poczucie, że choruje na coś, co jest tak naprawdę ogólnym problemem, społecznym. Myślę, że taki temat wyobcowania można w jakiś sposób zniwelować – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Szopa z fundacji ZROBIMY.

Dla chorych dzieci niezwykle istotne jest to, aby w przystępny sposób wyjaśnić im na czym polega choroba, jak zmienia się życie po diagnozie, a także uświadomić, że problem dotyczy także innych dzieci. Ważny jest też kontakt z odpowiednio przeszkolonym psychologiem. W internecie powstała platforma stworzona z myślą o dzieciach z wirusem HIV.

– Na stronie Odkrywcy.info dzieci znajdą szereg informacji dotyczących HIV i zakażenia. Są to informacje dostosowane do ich wieku. Portal umożliwia dzieciom kontakt z innymi chorymi oraz poczucie, że jest zainteresowanie tym tematem i że istnieje miejsce, w którym mogą odnaleźć pomoc – tłumaczy Kamila Szopa.

Dzieci korzystające ze strony mogą zadawać pytania na forum, a także nawiązać kontakt z psychologiem online w formie czatu. Nie muszą obawiać się również o podawanie danych osobowych. Wszyscy użytkownicy korzystający z portalu mogą zachować anonimowość. Odwiedzające stronę dzieci mogą przeczytać o wpływie zakażenia na ich styl życia oraz dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie oraz bliskich im osób.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.