Mówi: | Joanna Łabęcka |
Funkcja: | nauczycielka |
Firma: | Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej |
W Polsce żyje ponad 5 milionów osób niepełnosprawnych
3 grudnia już po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Przez ostatnie 20 lat sytuacja tej grupy społecznej w Polsce znacznie się poprawiła. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów i uprzedzeń wynikających z niewiedzy. Rozwiązaniem problemu jest edukacja i integracja osób pełno i niepełnosprawnych.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez ONZ. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów osób niepełnosprawnych. Na świecie żyje około 650 mln osób z niepełnosprawnościami, w tym ponad 5 mln w Polsce.
Od początku lat 90. w naszym kraju sytuacja osób niepełnosprawnych bez wątpienia uległa poprawie. Rozwiązania legislacyjne i kampanie społeczne umożliwiły zmniejszenie barier, na które w codziennym życiu napotykają osoby z niepełną sprawnością słuchową, wzrokową, ruchową bądź intelektualną. Dzięki organizacjom zajmujących się aktywizacją niepełnosprawnych coraz więcej z nich podejmuje pracę zawodową i realizuje swoje pasje.
Niestety wiedza Polaków na temat życia osób niepełnosprawnych jest wciąż bardzo niewielka. Przykładowo, mało kto zdaje sobie sprawę, że Polska Reprezentacja Rugby na Wózkach w ostatnich latach stała się jedną z najsilniejszych drużyn w Europie. Również niewiele osób wie, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą mieć niezwykłe zdolności artystyczne.
- Dostrzegam wiele takich prac, które mają bardzo duże walory artystyczne. To jest wyobraźnia, na którą tylko niektórzy artyści kształceni w akademiach mogą sobie pozwolić. Wiele osób nie jest w stanie wejść na taki poziom. A oni są tam od razu, osoby niepełnosprawne intelektualnie - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Joanna Łabęcka, nauczycielka prowadząca warsztaty plastyczne w Grupie Aktywności Twórczej dla Osób Niepełnosprawnych.
Społeczna niewiedza jest przyczyną trwania wielu mitów i uprzedzeń, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.
- Te osoby często chodzą z asystentem załatwiać swoje sprawy. I na przykład pani urzędnik czy lekarz zamiast do osoby zainteresowanej o jej problemach zaczyna zwracać się do asystenta. Jest to dla nich bardzo przykre, bo są traktowane jak powietrze – mówi Joanna Łabęcka.
Również zwykli przechodnie nie wiedzą jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej na ulicy – odwracają wzrok i są zakłopotani. Najistotniejszym kierunkiem rozwoju jest więc edukacja i integracja zarówno osób niepełno-, jak i pełnosprawnych.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.