Mówi: | Joanna Sobczak |
Funkcja: | dietetyk kliniczny |
Firma: | Naturhouse |
Większość diet zbyt niskokaloryczna i niedopasowana do preferencji smakowych. Konsekwencją jest efekt jo-jo, a nawet dodatkowe kilogramy
Podstawowym problemem nieudanych prób zrzucenia zbędnych kilogramów jest brak trwałych zmian w codziennych nawykach żywieniowych. Nie wystarczy bowiem ograniczyć lub wyeliminować pewne grupy produktów. Aby nowy jadłospis był skuteczny, powinien być dopasowany do indywidualnych predyspozycji organizmu i upodobań smakowych, a nie opierać się na modnych w ostatnim czasie dietach.
– Bardzo często decyzję o byciu na diecie podejmujemy pod wpływem impulsu. Czasem jest to zbliżająca się uroczystość rodzinna, czasem są to postanowienia noworoczne, coś trzeba zmienić. Czasami mobilizują nas do tego dawno niewidziani znajomi, koleżanki, które wyglądają szczupło, zdrowo, dobrze i chcemy również się do nich upodabniać – mówi agencji Newseria Lifestyle Joanna Sobczak, dietetyk kliniczny Naturhouse.
Osoby, które chcą podjąć kurację odchudzającą i zrzucić zbędne kilogramy, najczęściej szukają porad dotyczących sposobów odżywiania i nowinek dietetycznych w internecie. W natłoku nierzadko rozbieżnych informacji trudno jednak się odnaleźć i wybrać tę najskuteczniejszą metodę. Szybki i nieprzemyślany wybór diety zazwyczaj kończy się więc niepowodzeniem.
– Często diety są niedopasowane do naszych potrzeb, zawierają produkty, których nie lubimy. Nie jesteśmy więc w stanie długo stosować zaleceń, na których się opierają i dlatego szybko się zniechęcamy. Diety cud obiecują dużo i szybko, dlatego prawdopodobnie zdobywają taką popularność, bo chcemy szybko, od razu i właśnie cudownie, niestety, tak to nie wygląda – tłumaczy Joanna Sobczak.
Często pomijanym, choć niezwykle ważnym aspektem w chwili rozpoczęcia kuracji jest kondycja organizmu. Dlatego konieczna jest konsultacja z dietetykiem, który przeprowadzi dokładne pomiary masy i składu ciała. Fachowy wywiad medyczno-dietetyczny dostarczy informacji o przebytych chorobach, zażywanych lekach, alergiach i innych ważnych czynnikach, mających wpływ na dobór diety.
– Nie ma jednego sposobu dla wszystkich, trzeba się zgłosić do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, żywieniowego i po przeanalizowaniu składu ciała dobierze taką dietę, która będzie skuteczna u danej osoby. Nie możemy zakładać, że każda dieta przyniesie taki sam efekt u każdej osoby – podkreśla Joanna Sobczak.
Równie dużym wyzwaniem jest etap wychodzenia z diety i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby odpowiednio zapanować nad zachodzącymi zmianami, niezbędna jest fachowa porada.
– Nawet jeśli po zastosowaniu takiej diety nastąpi ubytek kilogramów, to one i tak bardzo szybko powrócą. Te diety są bardzo niskokaloryczne, bardzo mocno ograniczają składniki odżywcze, dlatego organizm później stara się nadrobić to, czego mu brakowało. Bardzo często po bardzo dużym spadku wagi, po takiej diecie niezbilansowanej i restrykcyjnej, następuje efekt jo-jo, czasami z nawiązką – wyjaśnia Joanna Sobczak.
Podczas odchudzania często zapomina się o regularnym spożywaniu pełnowartościowych posiłków. Natomiast głodówki i stosowanie różnych, aktualnie modnych diet tylko potęguje problem nadmiernych kilogramów i może doprowadzić do niedoboru niezbędnych składników odżywczych.
– Bardzo często podchwytujemy różne trendy, a to dieta bezglutenowa, a to dieta paleo, a to dieta bezlaktozowa. Bardzo często przechodzimy na tę dietę, nie mając do tego żadnych podstaw fizjologicznych i medycznych, niestety, wykluczając produkty, które są potrzebne naszemu organizmowi. Zubożamy swoją dietę, co może wiązać się z niedoborami i konsekwencjami zdrowotnymi – mówi Joanna Sobczak.
Jeśli nie wiąże się to z przesłankami zdrowotnymi, to na własną rękę nie można wykluczać z codziennego menu chociażby produktów zbożowych czy nabiałowych. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem i kontrolowanie podjąć taką dietę, która mimo rezygnacji z konkretnych produktów, nadal będzie zbilansowana i uzupełniona w odpowiednie składniki, choćby poprzez suplementy. Decydując się na pomoc specjalisty, mamy pewność, że nie popełniamy błędów związanych ze zbyt szybką utratą kilogramów, powrotem do złych nawyków czy niewłaściwie zbilansowaną dietą.
Czytaj także
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-10-09: Cyfrowi kontrolerzy lotów nie zastąpią na razie całkowicie ludzi. Zaawansowane technologie będą jednak wspierać zarządzanie ruchem lotniczym
- 2024-08-23: ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
- 2024-08-13: Natalia Nykiel: Ostatnio dużo się rozciągam, biegam i zrezygnowałam z alkoholu. Chcę być w jak najlepszej formie przed treningami do „Tańca z gwiazdami”
- 2024-08-07: Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach
- 2024-08-16: Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.