Mówi: | Marta Suchodolska |
Funkcja: | dyrektor ds. stylu |
Firma: | Westwing Polska |
Większość Polek marzy o wnętrzu w stylu skandynawskim
Polki kochają styl skandynawski. O mieszkaniu utrzymanym w takim klimacie marzy ponad 70 proc. kobiet. Panie doceniają przede wszystkim jego prostotę, elegancję i funkcjonalność. Rodaczki chcą mieszkać we wnętrzu przytulnym, dlatego dużą popularnością wciąż cieszy się także styl prowansalski, nawiązujący do klimatu francuskiej wsi.
Z badania „Mój dom” przeprowadzonego przez firmę Westwing Polska wynika, że 73 proc. Polek chciałaby urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim. Kobiety doceniają jego prostotę i funkcjonalność, sprawdza się on bowiem zarówno w dużych apartamentach, jak i bardzo małych mieszkaniach. Niewielkie wnętrza dodatkowo optycznie powiększa i nadaje im przestronność. Zdaniem ekspertów zamiłowanie do tego stylu może wynikać przede wszystkim z faktu, że meble i dodatki skandynawskie łączą w sobie elegancki, nowoczesny design z przystępną ceną. Polki pokochały także charakterystyczne dla tego stylu jasne kolory i naturalne materiały, głównie drewno.
– Skandynawowie mają bardzo mało światła i robią wszystko, żeby to światło w domu zatrzymać. Malują ściany na biało, otwierają przestrzenie, mają też jasne meble, jasne podłogi. Któż by nie chciał mieszkać w takim pięknym i jasnym wnętrzu? Chyba każda Polka chciałaby mieszkać w takim przestronnym wnętrzu, dlatego my też otwieramy nasze przestrzenie i też lubimy te białe kolory – mówi Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle – Skandynawowie także korzystają ze swoich bogactw naturalnych. Mają bardzo dużo drewna, więc wykorzystują je w swoich domach. Mają przede wszystkim drewniane meble i drewniane podłogi, oczywiście bielone, to też świadczy o tym, że chcą, jak najwięcej tego światła wprowadzić do domu.
Na drugim miejscu w rankingu znalazły się style: nowoczesny (54 proc.) i loftowy (55 proc.). We wnętrzach utrzymanych w modernistycznym klimacie gustują przede wszystkim osoby, które kochają surowość i oryginalność miejskiego życia. Dla stylu nowoczesnego i loftowego charakterystyczne są przede wszystkim przestrzeń, oświetlenie i industrialne dodatki. Większość uczestniczek badania twierdzi, że chciałaby mieszkać we wnętrzu przytulnym, dlatego popularnością wciąż cieszą się style rustykalny i prowansalski. O wnętrzu inspirowanym francuską wsią marzy 42 proc. ankietowanych.
– Ten przymiotnik „przytulne” to w ogóle słowo klucz, a taki jest styl prowansalski. Tutaj mamy trochę klasyki, starych mebli, przecieranych rzeczy, często postarzanych, w tym także się czujemy dobrze. Wyniki tego badania są trochę zabawne, dlatego że deklarujemy, że chcemy mieszkać w takim stylu nowoczesnym, pięknym, który nam się podoba, który znamy i do którego aspirujemy, a mieszkamy w równie pięknym stylu, ale bardziej przytulnym i klasycznym – mówi Marta Suchodolska.
Blisko połowa Polek ceni także ponadczasowy, opierający się sezonowym modom styl klasyczny. Dla wnętrz utrzymanych w tym klimacie charakterystyczne są antyki i stylizowane elementy dekoracyjne, np. kryształowe żyrandole lub lustra z grawerami. Lekkości nadają wnętrzu jasne, pastelowe zasłony i materiały obiciowe.
– Najmniejszą popularnością cieszył się styl orientalny i to chyba wynika z tego, że on jest najtrudniejszy do zdefiniowania. Często ludzie styl orientalny kojarzą z jakimiś pamiątkami z podróży. Jak nie jeżdżę to możliwe, że ten dom w stylu orientalnym to nie jest dom, który mogę sobie urządzić. Poza tym jest to po prostu bardzo odległe naszej kulturze – mówi Marta Suchodolska.
W stylu orientalnym mieszkanie chciałoby urządzić tylko 13 proc. Polek. Styl ten charakteryzuje się dużą ilością kolorów i wzorów, wybierany jest raczej przez ludzi młodych. Urządza się w nim raczej jeden pokój, a nie całe mieszkanie.
Czytaj także
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
- 2025-06-09: Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce
- 2025-05-26: Dyrektywa o przejrzystości płac zmniejszy lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Obniży za to skłonność pracodawców do podwyżek
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-06-03: Maciej Pertkiewicz: Kasia Dowbor na planie programu interesowała się remontami i była dociekliwa. Niczego nie udawała tylko na potrzeby zdjęć
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.