Mówi: | Paweł Zawitkowski |
Funkcja: | fizjoterapeuta |
Współcześni rodzice nie znają potrzeb swoich dzieci
Zabiegani rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci. Specjaliści nie mają wątpliwości, że to potęguje problemy w czasie dorastania.
– Nikt nie decyduje o tym, że popełni jakiś błąd wychowawczy, tylko robi to z rozpędu albo braku doświadczenia. Rodzice, którym rodzi się małe dziecko nie są po pięcioletnim fakultecie rodzicielstwa. Uczymy się tego całe życie – mówi fizjoterapeuta agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Błędy w wychowaniu dziecka wynikają często z zagubienia i nadmiaru zajęć. Każdy rodzic chce dostarczyć dziecku jak najwięcej wrażeń i doświadczeń oraz zapewnić wysoki poziom edukacji. Zdaniem eksperta to pułapka, z czego nie zdajemy sobie sprawy.
– Nie ma wtedy czasu na to, żeby posłuchać dziecka, poznać czego potrzebuje. Może dla dziecka nie będzie atrakcją kurs pływania czy kupno rowerka biegowego. Może maluch jest do tego nieprzygotowany, może jeszcze nie czas – powiedział Paweł Zawitkowski w czasie Akademii RodziceMalucha.pl.
Zdaniem fizjoterapeuty kluczowy jest czas. Trzeba mieć go najpierw dla siebie, poznać swoje potrzeby, znać swoje ograniczenia, ale i możliwości. Potem dopiero można poświęcić się w pełni wychowywaniu dziecka.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.