Newsy

Wysokość łóżka ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i higieny snu. Materac powinien się znajdować 40–50 cm nad ziemią

2016-01-29  |  06:30

Aby lepiej wypocząć, trzeba spać nieco wyżej. Dlatego wybierając najważniejszy mebel do sypialni, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości będzie umieszczony materac. Zdecydowanie nie powinien on znajdować się zbyt blisko podłogi, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i brudu. Zdaniem ekspertów komfortowa wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40–50 cm. Jest to umowna granica, bo wszystko zależy od wzrostu osoby, która będzie korzystać z łóżka oraz kondycji jej kręgosłupa.

Aby odpowiednio dopasować łóżko do sylwetki, podczas zakupu użytkownik powinien usiąść na materacu i sprawdzić, czy swobodnie sięga stopami do podłogi. Kolana muszą być ugięte pod kątem prostym.

– Aby poprawić komfort snu i wypoczynku, trzeba spać wyżej. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup wysokiego, wygodnego materaca. Im wyższy materac, tym jest większa strefa zgniotu i on po prostu lepiej się do nas dopasowuje, lepiej podpiera kręgosłup. Ważne jest również to, że z wysokiego materaca łatwiej i wygodniej się wstaje – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Tempur Sealy.

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli łóżek o bardzo niskiej ramie, w których materac umieszczony jest zaledwie 10 cm nad podłogą. To znacznie pogarsza komfort wypoczynku. Jeśli w sypialni jest ogrzewanie podłogowe, to ze względu na wysoką temperaturę użytkownicy z pewnością będą mieć kłopoty z zaśnięciem. Wysokość materaca ma również wpływ na higienę snu – im bliżej podłogi, tym więcej nieczystości i kurzu, co związane jest z naturalną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

– Ten pogląd podzielają również producenci materacy i tendencja jest zwyżkowa. Kiedyś średnia wysokość materaca to było kilkanaście centymetrów, obecnie to jest około 20 cm. A takie najwyższe materace mają nawet powyżej 30 cm – tłumaczy Przemysław Gierchatowski.

Wysokie materace składają się z większej liczby warstw, a co za tym idzie – mają większą odporność, wytrzymałość i nie ulegają odkształceniom.

– Ze względów higienicznych materac powinno się wymieniać co 8–10 lat i na tyle powinien nam on wystarczyć. Dlatego przy zakupie sugeruję, żeby zapoznać się z gwarancją, jaką daje nam producent, bo bardzo często są to gwarancje zaledwie dwuletnie – radzi Przemysław Gierchatowski

Przy wyborze łóżka większość konsumentów kieruje się względami estetycznymi i dopasowaniem do aranżacji sypialni. Najważniejszą sprawą jest dla nich to, by rama komponowała się z wystrojem i stylem pomieszczenia, była elegancka, ładna i trwała.

Wygląd łóżka oczywiście jest ważne, ale to nie wszystko, niestety niewiele osób skupia się na materacu, który tak naprawdę powinien być meritum i powinniśmy przeznaczyć na niego najwięcej środków, ponieważ to na nim śpimy, co oznacza, że spędzamy na nim 1/3 naszego życia. Na nim się regenerujemy i odpoczywamy – dodaje Przemysław Gierchatowski.

Najwyższymi materacami są materace hybrydowe, łączące konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców, natomiast sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.