Mówi: | Dr Łukasz Badowski |
Firma: | Centrum Nauki Kopernik |
Wystawa "Wszechświat i cząstki" w Centrum Nauki Kopernik
Jak działa Zderzacz Hadronów, czym jest „boska cząstka”, na czy polega słynne odkrycie Francoisa Englerta i Petera Higgsa, za które otrzymali w tym roku nagrodę Nobla. Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu fizyki, można szukać w Centrum Nauki Kopernik na czasowej wystawie "Wszechświat i cząstki".
Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy wszechświata. Opowiada o jego historii, o tym skąd się on wziął oraz co się stało zaraz po tym jak powstał.
– Tytuł wystawy "Wszechświat i cząstki" jest bardzo symptomatyczny, ponieważ wystawa mówi właśnie o dwóch takich rzeczach. O najmniejszych i największych rzeczach, jakie w ogóle istnieją w naszym wszechświecie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik.
Druga część dotyczy cząstek elementarnych. Ma uświadomić zwiedzającym, że choć są one najmniejszymi, to jednak najważniejszymi rzeczami, które możemy spotkać we wszechświecie, a z nich zbudowani są ludzie.
– I gdzieś między tymi dwoma rzeczami mieści się historia właśnie bozonu Higgsa jako jednej z najmniejszych cząstek we wszechświecie, a jednocześnie tej, która jest istotna dla istnienia całego wszechświata – tłumaczy dr Badowski.
W Centrum Nauki Kopernik jest jeszcze trzecia część wystawy poświęcona laboratorium CERN pod Genewą. Jest to jedno z największych przedsięwzięć ludzkości poświęcone w całości nauce, badaniu wszechświata i cząstek.
– Dla jednych interesujące może być zobaczenie jak rozwijał się wszechświat od absolutnych nanosekund po powstaniu po dzień dzisiejszy. Inni z kolei mogą być zainteresowani cząstkami elementarnymi, tym z czego jesteśmy zbudowani, jak to wszystko funkcjonuje. Dla jeszcze innych fascynujące może być zobaczenie skali tego przedsięwzięcia, jakim jest CERN – zachwala wystawę dr Badowski.
W Centrum Nauki Kopernik będzie można obejrzeć jak nauka i nowe technologie, które opracowywane są w takich miejscach jak laboratorium CERN, mają zastosowanie w życiu codziennym.
– Przykładem takich technologii mogą być np. detektory cząstek – w CERN mające wiele dziesiątek metrów – zajmujące się wykrywaniem cząstek elementarnych. Te same detektory tylko, że w mniejszej skali używane są w diagnostyce medycznej, np. do diagnostyki PET czy w technologii rezonansu jądrowego. To jest coś, co możemy spotkać po prostu w szpitalach – tłumaczy dr Badowski.
Wystawę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można zwiedzać do 30 marca 2014 roku.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.