Newsy

Zabiegi chirurgiczne coraz skuteczniejsze w leczeniu otyłości

2013-12-20  |  08:10
Mówi:prof. UJK dr hab n.med. Maciej Kielar
Funkcja:dyrektor Kliniki Chirurgii, specjalista chirurgii ogólnej, SzpitaL Medicover
  • MP4
  • Otyłość staje się coraz większym problemem w Polsce. Niezdrowy tryb życia, a także stres i problemy psychiczne to powody, dla których ludziom coraz trudniej kontrolować wagę. Wieloletnie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób nowotworowych czy nadciśnienia. Przy poważnej otyłości jedynym ratunkiem często jest zabieg chirurgiczny.

    Otyłość może być skutkiem patologicznych przyzwyczajeń, takich jak zajadanie stresów, problemów. Takie nawyki bardzo trudno pokonać bez medycznego wsparcia. Jedną z metod walki z patologiczną otyłością jest chirurgia bariatryczna.

    – Najprostszym rozwiązaniem jest balon żołądkowy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. UJK dr hab n.med. Maciej Kielar, dyrektor Kliniki Chirurgii w Szpitalu Medicover.

    Balon żołądkowy zakładany jest metodą nieoperacyjną. Umieszczany jest w żołądku, a następnie wypełniany solą fizjologiczną. Zawarty w niej niebieski barwnik stanowi zabezpieczenie w razie pęknięcia balonu. W takim przypadku mocz pacjenta zabarwia się na niebiesko i jest to sygnał, żeby udać się do lekarza. Balon wykonany jest z tworzywa odpornego na działanie kwasów żołądkowych.

    Równie ważna co interwencja chirurgiczna jest stała opieka dietetyka i psychologa. Pomaga to pacjentom trwale zmienić nawyki żywieniowe. Od tego, jak będą dbać o siebie po zabiegu, zależy powodzenie kuracji. Jeśli nie uda się wypracować metody walki z przyzwyczajeniami, specjaliści mogą zaproponować jedynie bardziej agresywne rozwiązanie – laparoskopową resekcją rękawową żołądka.

    – To bardzo skuteczny zabieg, umiarkowanie obciążający pacjenta, przeprowadzany bez otwarcia jamy brzusznej, tylko z dostępu laparoskopowego. Polega on na tym, że ucina się około trzy czwarte objętości żołądka, zmniejszając go w odpowiedni sposób i usuwając tę część, która jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów związanych z regulacją łaknienia – mówi Maciej Kielar.

    Dla osób otyłych, cierpiących na cukrzycę dobrym rozwiązaniem może okazać się zabieg tak zwanego wyłączenia, czyli oddzielenia drogi pokarmowej od drogi wydzielniczej. Część, którą pacjent przyjmuje pokarm zostaje odłączona od tej, którą wydzielane są soki żołądkowe. Oznacza to, że proces trawienia rozpoczyna się około półtora metra dalej niż zwykle. Organizm przyswaja wówczas dużo mniej kalorii, zaś trzustka wytwarza mniej insuliny. Tak przeprowadzona operacja może doprowadzić nie tylko do zmniejszenia wagi pacjenta, lecz także nawet do trwałego wyleczenia cukrzycy.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

    Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

    Media i PR

    Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

    Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

    Psychologia

    Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

    Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.