Newsy

Zaczyna się Żółty Tydzień. Wirusem zapalenia wątroby typu B może być zakażonych 0,5 mln Polaków

2013-10-14  |  06:00
Mówi:prof. Alicji Wiercińska-Drapało
Funkcja:kierownik Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych WUM
 • MP4
 • Medycyna wciąż nie radzi sobie w pełni z rakiem wątrobowokomórkowym. To choroba, która jest następstwem m.in. zapalenia wątroby typu B. Dlatego lekarze radzą, aby się szczepić. I to nie tylko na ten typ zakażenia, ale również na zapalenie wątroby typu A. Dziś rusza 27. edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień, która ma uświadomić Polaków, jakie zagrożenia powodują zapalenie wątroby typu A i B.

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Mówi się o niej „cichy zabójca’, bo występuje bezobjawowo i najczęściej dowiadujemy się o niej przez przypadek. Państwowy Zakład Higieny szacuje, że w Polsce zakażonych jest od 380-500 tys. osób. Dlatego lekarze zachęcają, żeby szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

   – Tę szczepionkę uważam za bardzo ważną, a szczepienie za priorytetowe, ponieważ konsekwencje wirusowego zapalenia wątroby typu B mogą być bardzo poważne – przestrzega prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych WUM.

  Jednym z zagrożeń jest zachorowanie na m.in. raka wątrobowokomórkowego, z którym lekarze nie do końca dają sobie radę.

  Prof. Alicja Wiercińska-Drapało radzi również, aby szczepić się na zapalenie wątroby typu A. I choć ta przypadłość w Polsce występuje na razie sporadycznie to może się to zmienić.

   – Wyrasta nam populacja osób, które są wrażliwe na ten wirus, czyli nigdy się z nim nie zetknęły, więc można się spodziewać, że w pewnym momencie dojdzie do zwiększonej liczby zachorowań, ponieważ coraz więcej osób nie jest uodpornionych na ten wirus – mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało agencji informacyjnej Newseria.

  Zapalenia wątroby typu A można się nabawić, podróżując np.do Egiptu, krajów azjatyckich czy nawet do państw basenu Morza Śródziemnego.

   – Włochy mają dobry standard higieniczny, a jednak można "przywlec" stamtąd chorobę do Polski  – mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

  Dziś rusza 27. edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień, która ma uświadomić Polaków, jakie zagrożenia powodują zapalenie wątroby typu A i B. Adresy punktów szczepień, które biorą udział w akcji można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl. Akcja Żółty Tydzień potrwa od 14 do 25 października.

  Do pobrania

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Media

  Marcin Prokop: Janek Kliment jako juror wniósł do „Mam talent!” dużo świeżości. Jest człowiekiem nieobliczalnym, a jego łamana polszczyzna czasami brzmi kontrowersyjnie

  Prezenter zauważa, że dzięki Michałowi Kempie i Janowi Klimentowi program wzbogacił się o dwie wyraziste osobowości. Czeski tancerz i choreograf doskonale sprawdza się w charakterze jurora, bo jest niezwykle spontaniczny, a jednocześnie poddaje uczestników bardzo wnikliwej ocenie. Z kolei sam Jan Kliment cieszy się, że dzięki temu programowi może poznawać utalentowanych i wybitnie uzdolnionych ludzi. Zdążył się już jednak przekonać, że porównywanie ich i wystawianie stosownej oceny jest niezwykle trudne.

  Muzyka

  Zespół Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie. Granie do widza w domyśle, kiedy nie ma odpowiedniej interakcji, to dla muzyków jest katastrofa

  Artyści promują obecnie swój najnowszy album zatytułowany „5” i mają nadzieję, że zarówno premierowe utwory, jak i dobrze znane przeboje uda się im zaprezentować podczas specjalnej trasy koncertowej. Na razie jednak trudno coś precyzyjnie zaplanować, rezerwować jakiekolwiek terminy czy podejmować wiążące decyzje, bo nie wiadomo, kiedy nadejdzie czwarta fala koronawirusa. Członkowie zespołu Kombii podkreślają też, że nie są zwolennikami występów online. Dla nich koncert to spotkanie z publicznością, odpowiednia oprawa, nagłośnienie i energia płynąca ze sceny.

  Farmacja

  Biodruk 3D może zrewolucjonizować badania kliniczne i transplantologię. Już za kilka lat będzie można wydrukować z komórek zdrowe narządy do przeszczepu

  Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Wydrukowane modele tkankowe zastępują coraz częściej żywe zwierzęta w procesie badań klinicznych czy testowania kosmetyków.

  Motoryzacja

  Kamery w samochodach coraz powszechniejsze. Do Polski wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń

  Polscy kierowcy coraz częściej montują w samochodach kamery, które rejestrują, co się dzieje w trakcie jazdy przed samochodem i w jego pobliżu. Taki sprzęt okazuje się przydatny np. w razie stłuczki, kiedy trzeba udowodnić czyjąś winę, a nagraniami – o ile są wysokiej jakości – często posiłkują się też policja i sądy. Na polski rynek wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń. Brytyjski Nextbase, który w Europie ma już ponad 60-proc. udział w sprzedaży, wprowadzi do Polski serię urządzeń naszpikowanych zaawansowanymi, inteligentnymi technologiami i dodatkowymi opcjami, które wspierają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.