Newsy

Zaskakująco dobre efekty bajkoterapii

2013-10-17  |  06:30

Bajkoterapia pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka i pomaga rodzicom w jego wychowaniu. Badania psychologów udowodniły, że czytając dziecku regularnie bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne można pomóc rozwiązać jego problemy.

– W dzisiejszych czasach jest trochę tak, że osoby zajmujące się opieką nad dziećmi dużą uwagę przywiązują do tzw. rozwoju poznawczego, czyli by dziecko uczyło się pisać, liczyć, mówiło obcymi językami. Zapominamy jednak, że są też emocje – przypomina w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle psychoterapeutka Katarzyna Klimowicz.

W kształtowaniu u dzieci odpowiednich emocji oraz radzeniu sobie z nimi pomagają m.in. bajki terapeutyczne, czyli krótkie opowiadania z morałem pisane dla dzieci w wieku od lat 3 do 9. W takich opowieściach terapeutycznych dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia z lęku.

– Są one tak skonstruowane oraz dotyczą takich tematów, by pomóc dziecku przepracować uczucia, które się w nim pojawiają i żeby mogło ono znaleźć „narzędzia” do radzenia sobie z nimi – tłumaczy psychoterapeutka. – Mówiąc najprościej, jeżeli na przykład jestem zezłoszczony to po pierwsze: mam prawo do tego żeby się złościć – taką informację dziecko dostaje, co jest dość nietypowe, bo społecznie zwykle słyszy, że ma się nie złościć – zaznacza Klimowicz podczas Akademii RodziceMalucha.pl.

Bajki terapeutyczne mają określoną konstrukcję i schemat kompozycyjny, którego warto się trzymać.

– To są też opowieści, które nie są bajkami magicznymi. Bajkoterapia opiera się na realiach żywych ludzi, prawdziwych relacjach. W związku z tym osiągamy cel nie dlatego, że mamy „magiczny kamień”, tylko dlatego, że wiemy jak sobie ten cel postawić i wiemy jakie mamy możliwości, by go osiągnąć – zauważa Klimowicz.

W opowieści terapeutycznej dziecko dostaje informację, że uczucie, np. złości jest normalne, ale zamiast korzystać z rozwiązań siłowych, powinno o tym porozmawiać albo znaleźć inny, bezpieczny sposób na wyładowanie emocji.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Finanse

Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.