Mówi: | dr Agnieszka Bliżanowska |
Funkcja: | dermatolog, lekarz medycyny estetycznej |
Firma: | WellDerm |
Botoks sprawdza się nie tylko w terapiach przeciwstarzeniowych. Pomaga też w walce z nadpotliwością
Hiperhydroza, zwana także nadpotliwością, to choroba polegająca na nadmiernym wydzielaniu potu. Organizm chorego wydziela go nawet dziesięciokrotnie więcej niż organizm osoby zdrowej. Przyczyną nadpotliwości mogą być zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu, choroby metaboliczne, jak cukrzyca czy nadwaga, oraz infekcje wirusowe i bakteryjne. Problem nadmiernego pocenia zazwyczaj dotyka najczęściej pachy, dłonie czy stopy. Chorym nie jest w stanie pomoc nawet najsilniej działający antyperspirant. Najskuteczniejszą obecnie formą terapii jest podanie pacjentowi toksyny botulinowej.
– Toksyna botulinowa to mała cząsteczka proteiny, która hamuje przewodnictwo między nerwem a mięśniem, a w tym wypadku między nerwem a gruczołem potowym, hamuje wydzielanie acetylocholiny i dzięki temu nie mamy impulsu do nadmiernego pocenia się. Zabieg ten wykonujemy najczęściej w okolicy pach, gdyż jest to taka najpowszechniejsza lokalizacja, ale tak samo może on być wykonywany na dłoniach i na stopach – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest test Minora. Polega on na posmarowaniu danego obszaru ciała jodyną. Pacjent wykonuje kilka ćwiczeń, na przykład przysiadów, aby pobudzić proces pocenia. Gdy na posmarowanym jodyną miejscu pojawia się pot, lekarz posypuje tę okolicę skrobią, która zabarwia się na czarno. To pokazuje, jak rozległy obszar ciała dotknięty jest nadpotliwością.
– Na tej podstawie decydujemy o ilości podania preparatu. Ostrzykujemy całą okolicę rozcieńczoną toksyną botulinową. Jest to kilka drobnych, niebolesnych nakłuć, czasem dla komfortu pacjenta stosujemy znieczulenie kremem znieczulającym. A efekty zabiegu są widoczne już po mniej więcej tygodniu. A punkt kulminacyjny, kiedy już wiemy, że osiągnęliśmy efekt, następuje po 2-3 tygodniach – tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska.
Zabieg wraz z testem jodowo-skrobiowym trwa około 20 minut. Po zabiegu pacjent może od razu podjąć normalną aktywność, nie wymaga bowiem rekonwalescencji. Zabieg eliminuje nadmierne pocenie na okres od czterech do dwunastu miesięcy. W wielu przypadkach seria 2-3 zabiegów pozwala całkowicie wyeliminować problem nadpotliwości.
– Jest to coraz powszechniejszy zabieg u osób z kadry menadżerskiej, u osób, które pracują cały dzień z ludźmi, szczególnie latem, kiedy chcemy mieć ten komfort, kiedy rozmawiamy, podnosimy pachę i chcemy wiedzieć, że tam się nic niebezpiecznego nie dzieje. Że wiemy, że tam jest sucho, że nie ma plam. Bo często to jest błędne koło. Pacjenci wiedzą, że pocą się nadmiernie, więc denerwują się tym faktem i to powoduje, że pocą się jeszcze bardziej – podkreśla dr Agnieszka Bliżanowska.
Koszt zabiegu na obie pachy to 1800 złotych.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.