Mówi: | Ewa Błaszczyk |
Funkcja: | aktorka |
Ewa Błaszczyk najbardziej wpływową kobietą polskiej medycyny
Ewa Błaszczyk została wybrana Kobietą Medycyny 2015 roku. W maju aktorka i założycielka fundacji A kogo? odbierze natomiast nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia, przyznawaną osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz poprawy zdrowia. Ewa Błaszczyk przyznaje, że nagrody są nie tylko motywacją do dalszych działań, lecz przede wszystkim szansą na rozwijanie działalności kliniki Budzik i pomocy kolejnym pacjentom. Obecnie klinika pracuje nad projektem wybudzania ze śpiączki osób dorosłych.
W tym roku miała miejsce II edycja plebiscytu Kobiety Medycyny, którego honorowym patronem jest Jolanta Kwaśniewska. Zadaniem plebiscytu jest uhonorowanie kobiet, które dzięki ciężkiej pracy odniosły sukces zawodowy i którym nie jest obojętny los pacjentów i kształt polskiej służby zdrowia. W tegorocznej edycji o tytuł Kobiety Medycyny ubiegało się 30 kandydatek wytypowanych przez redakcję serwisu Portale Medyczne. Internauci oddali ponad 16 tys. głosów, z czego 1454 głosy otrzymała zwyciężczyni Ewa Błaszczyk.
– Ważne jest, że kolejne środowiska dostrzegają naszą robotę. Staramy się w fundacji walczyć o to, żeby się nie zatrzymać, żeby to było żywe i żeby naprawdę coś do tego dodawać – mówi Ewa Błaszczyk w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
W lutym, podczas 136. sesji Rady wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia, fundacja Ewy Błaszczyk otrzymała ponadto nagrodę ufundowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Corocznie, od 1995 roku, przyznawana jest ona osobom lub instytucjom, które miały szczególny wkład w rozwój działań na rzecz poprawy zdrowia. Fundacja A kogo? to pierwsza instytucja z Europy Środkowej uhonorowana tą nagrodą. Wysokość nagrody to 20 tys. USD. Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w maju.
– Mam wielką nadzieję, że jak już to będziemy odbierać i się poznamy, to po prostu pojawi się szans na wdrażanie jakichś świetnych programów naukowych, które są na świecie, dotyczących mózgu, szykujemy się już zresztą na pierwszą konferencję jesienią. Ale w ślad za tym trzeba będzie potem pozyskać środki, granty europejskie, światowe, żeby uruchomić takie eksperymentalne programy, żeby ludzie mogli wybrać, żeby jeszcze coś można było zrobić dla takich ludzi w komie – mówi Ewa Błaszczyk.
Fundatorzy nagrody docenili przede wszystkim sukcesy prowadzonej przez fundację kliniki Budzik w zakresie innowacyjnych metod leczenia i rehabilitacji dzieci w śpiączce. Klinika stale wprowadza nowy sprzęt i nowoczesne metody opieki i leczenia pacjentów po ciężkich urazach mózgu i pozostających w stanie śpiączki mózgowej. Obecnie trwają prace nad projektem wybudzania ze śpiączki osób dorosłych.
– Głównie są to motocykliści czy młodzi kierowcy. Warto więc, żeby ten program był również dla dorosłych. Żeby to było po prostu kompleksowe rozwiązanie tego problemu w ogóle – mówi Ewa Błaszczyk.
Klinika Budzik działa od lipca 2013 roku. Od tego czasu jej pracownikom udało się wybudzić ze śpiączki siedemnaścioro pacjentów. 24 lutego 2015 roku wybudziła się 17-letnia Olga, która zapadła na śpiączkę w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Czytaj także
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-03-13: Co trzeci wypadek na kolei powoduje kierowca samochodu. Wciąż za mało skrzyżowań bezkolizyjnych
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-17: Zakłady poprawcze i młodzieżowe ośrodki wychowawcze nie spełniają swoich funkcji. Większą rolę w resocjalizacji powinny pełnić rodziny
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.