Newsy

Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

2025-04-02  |  06:16

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.

W wywiadzie udzielonym agencji Newseria w maju ubiegłego roku Julia Kamińska deklarowała, że zamierza bardziej dbać o swoje zdrowie. Teraz zapewnia, że dotrzymała złożonej wówczas obietnicy. Na bieżąco monitoruje swój organizm, by jak najszybciej wykryć każdą nieprawidłowość.

– Badam się regularnie i wszystkich do tego zachęcam. Robię cytologię, od czasu do czasu badania krwi i jeżeli coś mnie gdzieś jakoś zaboli, to staram się może nie od razu pędzić do lekarza, ale jednak to sprawdzać. Zawsze jest lepiej wiedzieć wcześniej niż później – mówi agencji Newseria Julia Kamińska.

Zdaniem aktorki konieczna jest wszechstronna edukacja zdrowotna. Z jednej strony trzeba zachęcać Polki i Polaków do badań profilaktycznych, żeby w razie wykrycia jakiejś choroby jak najszybciej móc podjąć odpowiednie leczenie, a z drugiej – do szczepień ochronnych, które są najlepszą barierą przed groźnymi schorzeniami.

– Należy edukować społeczeństwo również w kwestii szczepionek, bo obserwuję teraz trend, który mnie bardzo, bardzo niepokoi. To jest trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek, które od lat ratują życie. I jeżeli mogę do czegoś wykorzystać moją rolę lekarki w serialu „Szpital św. Anny”, to na pewno do tego, żeby uświadomić ludziom, jak wspaniałym wynalazkiem są szczepienia i że trzeba z tego korzystać – mówi.

Julia Kamińska zapewnia, że ona sama regularnie szczepi się przeciw chorobom zakaźnym. Jak podkreśla, one nie zniknęły i nie znikną, co więcej – będą się pojawiać nowe, czego najlepszym przykładem jest COVID-19.

– Bardzo chciałabym, żeby ludzie byli świadomi, żeby ufali naukowcom i żeby się nie bali. Jestem świeżo po szczepieniu na HPV, wszystkim to polecam i to jest jedno ryzyko raka mniej. Ostatnio słyszałam bardzo niepokojące wieści ze Stanów Zjednoczonych, że niezaszczepione dziecko zmarło na odrę, w 2025 roku, to jest przerażające. Tak że bardzo proszę, nie ryzykujmy życia dzieci, nie ryzykujmy życia swojego i ufajmy naukowcom – dodaje aktorka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.

Podróże

Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski

Tak samo jak w ubiegłym roku, tym razem aktor również planuje wykorzystać świąteczną przerwę w pracy na wyjazd na narty. Od biesiadowania z rodziną przy suto zastawionym wielkanocnym stole woli bowiem szusowanie na alpejskich stokach.

Konsument

Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata

Cykl życia smartfonów w Polsce wyraźnie się wydłuża. Już 35 proc. Polaków używa swoich smartfonów ponad dwa lata – wynika z badania Smart Barometr opracowanego przez IQS dla bolttech. Jednocześnie jednak duża liczba osób chciałaby wymieniać smartfony częściej, nawet co roku. Dlatego kierunkiem rozwoju rynku mogą być elastyczne modele użytkowania, takie jak najem.