Mówi: | dr n. med. Piotr Osuch |
Funkcja: | specjalista chirurgii plastycznej |
Kobiety najczęściej poprawiają piersi i nos, a mężczyźni łysinę i powieki
– Chirurgia plastyczna nie jest zarezerwowana dla gwiazd. O zabiegach wiedzą już wszyscy. Oglądamy różne programy, są gazety, są książki. Pacjenci często pracują w korporacji albo mają prywatne biznesy i decydują się na to, żeby coś poprawić. – mówi dr n.med Piotr Osuch, specjalista chirurgii plastycznej.
W ten sposób osoby te najczęściej leczą kompleksy lub skutki upływu czasu.
– Nierzadko te osoby przychodzą na konsultacje do chirurga plastyka pod wpływem impulsu. Rozmawiamy o ich kompleksach. Są one rozmaite, czasem zupełnie wydumane, a czasem są widoczne w pierwszym momencie jak pacjent wchodzi. – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Piotr Osuch.
Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej to u kobiet korekcja piersi, głównie ich powiększenie. Służą do tego silikonowe wkładki, które są albo anatomiczne, czyli w kształcie przypominają naturalną pierś, albo okrągłe.
– U każdej pacjentki implanty są dobierane indywidualne. To zależy od szerokości klatki piersiowej, od typu budowy, czyli to jest sprawa, która wymaga bardzo skrupulatnego mierzenia i to się odbywa przed zabiegiem. – mówi dr Piotr Osuch.
Zanim pacjentka zdecyduje się na rozmiar i rodzaj wkładki może ona takie implanty przymierzyć, aby mieć pewność, że będzie czuła się dobrze z nowym biustem.
Bardzo popularnym zabiegiem u pań jest także korekcja nosa. Jak ocenia dr Osuch, wiele kobiet marzy o nowym wyglądzie nosa, nawet jeśli wygląda on dobrze i wydawałoby się, że nie powinien rodzić kompleksów.
– Czy to będzie zbyt duży czubek nosa, czy to będzie garb na nosie, każdy jest skory, żeby ten nos sobie jakoś poprawić. – tłumaczy lekarz.
Wśród panów najczęstsze zabiegi chirurgii plastycznej to korekcja powiek. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się u mężczyzn właśnie w tej okolicy. Zmorą mężczyzn są również wypadające włosy. Na szczęście technika przeszczepiania włosów jest tak zaawansowana, że po zabiegu wyglądają one zupełnie naturalnie.
– Nawet fryzjerzy nie domyślają się, że tam coś było korygowane, że tam jest ręka ludzka, a nie, że ktoś zawsze miał takie włosy po prostu. – dodaje lekarz.
Kolejny problem, z którym walczą mężczyźni to ginekomastia, czyli powiększenie się sutka w wyniku rozrostu tkanki tłuszczowej, włóknistej i gruczołowej.
– Coraz więcej młodych mężczyzn ma problem z dużym biustem i tutaj przychodzą z nadzieją, że ten biust będzie mniejszy. Można tu zaproponować albo odsysanie tkanki tłuszczowej, która tak modeluje piersi, że wyglądają na kobiece, albo można usunąć duży gruczoł. Bo też może być tak, że przerost gruczołu piersiowego u mężczyzny może być objawem choroby i to jest jedną z form leczenia. – objaśnia dr Osuch.
Czytaj także
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-17: Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.