Mówi: | dr Marcin Smorawski |
Funkcja: | okulista |
Firma: | Klinika Lexum |
Laserowa korekcja oczu pozwala pozbyć się wad wzroku w 10 minut
Laserowa korekcja wzroku to chirurgiczny zabieg, podczas którego energia lasera oddziałuje na powierzchnię oka. Rogówka modelowana jest w taki sposób, aby skupienie promieni świetlnych odbywało się dokładnie na siatkówce, czyli tak jak u osoby o wzroku bez wad. Dzięki temu podczas zaledwie kilkunastominutowego zabiegu, widzenie u pacjenta poprawia się do tego stopnia, że nie ma potrzeby noszenia szkieł kontaktowych lub okularów.
Szybka poprawa wzroku oraz krótka rekonwalescencja to efekty stosowania nowoczesnych urządzeń – laserów, które w bardzo precyzyjny sposób oddziałują na rogówkę. Do maszyn nowej generacji zalicza się laser femtosekundowy, który służy m.in. do korekcji wad wzroku, usuwania zaćmy oraz przeszczepów rogówki.
Chociaż laserowa korekcja wzroku zdobywa coraz większą popularność w Polsce, to wciąż część pacjentów podchodzi do tych zabiegów z rezerwą. Niepotrzebnie, jak ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle, doktor Marcin Smorawski, okulista z kliniki Lexum w Warszawie.
– Pacjenci pokazują niepewność w stosunku do operacji, które proponujemy, natomiast są to zabiegi, które są bezpieczne, one są sprawdzone wieloletnimi badaniami zagranicą – tłumaczy lekarz.
Co więcej laserowemu zabiegowi może poddać się osoba niemalże w każdym wieku. Dolna granica wiekowa nie jest ustalona precyzyjnie, ale aby poddać się takiej operacji pacjent musi mieć stabilną wadę wzroku oraz zakończony proces rozwoju gałki ocznej czyli minimum ok. 18 lat. Jak mówi dr Smorawski górnego limitu wieku nie ma.
Zabieg przebiega szybko, więcej czasu zajmuje przygotowanie do zabiegu oraz opieka pooperacyjna.
– Sam zabieg trwa ok.10 minut, dłużej zajmuje przygotowanie do operacji, m.in. zapuszczenie kropel znieczulających – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ada Wichniewicz, studentka z Warszawy, która w październiku tego roku poddała się laserowej korekcji wzroku. Jak podkreśla, efekty pojawiają się szybko, ale nie natychmiastowo.
– Trzeba na nie cierpliwie poczekać. Początkowo widzenie jest nieostre, występuje również światłowstręt, dlatego niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, które nosimy nawet w domu – dodaje.
Minusem laserowej korekcji wzroku może być fakt, że nie jest ona refundowana przez NFZ. Jej koszt, w zależności od wady i rodzaju zabiegu waha się między 1900 a 3000 zł.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.