Mówi: | dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz |
Funkcja: | kierownik Kliniki Demeter |
Na czas ciąży trzeba zmienić sposób pielęgnacji skóry twarzy, a dobór kosmetyków uzgadniać z dermatologiem
W czasie ciąży skóra twarzy może stać się sucha i podrażniona ze skłonnością do łuszczenia się lub odwrotnie – tłusta, z pojawiającymi się krostami i uporczywym trądzikiem. Dermatolodzy przestrzegają, że nie wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne są bezpieczne dla przyszłych mam, dlatego wszelkie kuracje trzeba prowadzić pod okiem specjalisty.
By skóra zachowała zdrowy wygląd, jędrność i elastyczność nie tylko w czasie ciąży, lecz także po porodzie, konieczna jest jej codzienna pielęgnacja.
– Mamy bardzo wiele zabiegów i preparatów, które należy stosować właśnie w ciąży. Nie można zostawiać zmian skórnych samych sobie i czekać na zakończenie ciąży, dlatego że im dłużej trwają, to później dużo trudniej je wyleczyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, kierownik Kliniki Demeter.
Zmiany, które pojawiają się w czasie ciąży, na ogół nie są niebezpieczne, jednak mogą wyglądać nieestetycznie i powodować dyskomfort.
– Burza hormonów powoduje przeróżne zmiany, najczęściej jest to trądzik czy przebarwienia, ale oczywiście bywają również rozszerzone naczynka albo suchość skóry – tłumaczy dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
Dermatolodzy przestrzegają, by nie prowadzić kuracji na własną rękę i nie kupować przypadkowych kosmetyków, tylko skonsultować się ze specjalistą. Zakazane jest używanie preparatów z dużym stężeniem kwasów owocowych, płynów i kremów zawierających olejek rozmarynowy, witaminę A, retinol i retinoidy.
– Dermatolog oceni skórę i powie, jakie preparaty można używać i jakie zabiegi zastosować, po pierwsze by ulżyć sobie, a więc kobieta będzie się czuła ładnie, pięknie i będzie miała znów piękną skórę, po drugie by było to bardzo bezpieczne dla dziecka – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
Podstawowa zasada pielęgnacji cery wrażliwej brzmi: im mniej silnych składników, tym lepiej. Dlatego w trakcie ciąży przede wszystkim nie należy stosować tzw. leczenia głębokiego.
– Nie należy stosować zabiegów rozgrzewających, laseroterapii czy mocnych peelingów, które zawierają retinol. Przeciwwskazana jest również mezoterapia igłowa, zabiegi związane z wygładzaniem blizn i drenażem limfatycznym. Nie wolno również stosować silnych zabiegów złuszczających, zamykających naczynka krwionośne, a więc np. sonoforezy, jonoforezy. Te zabiegi są zdecydowanie za mocne – podkreśla dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
Dermatolodzy podkreślają, że pozytywny wpływ na kondycję skóry ma także odpowiednia ilość snu, spacery i zbilansowana dieta.
– Najczęściej zaleca się dietę śródziemnomorską, a więc taką, która jest bogata w kwasy nienasycone i witaminy. Panie w ciąży powinny jeść dużo owoców, warzyw i przede wszystkim przyjmować witaminy, ale nie na własną rękę, tylko te, które zostaną wskazane przez lekarza ginekologa – dodaje dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
Czytaj także
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.