Mówi: | Jolanta Oficjalska |
Funkcja: | specjalista chorób oczu, dyrektor medyczny |
Firma: | Lexum Europejskie Kliniki Okulistyczne |
Najnowsza metoda usunięcia zaćmy może wyleczyć również inne wady wzroku
Zaćma, czyli postępujące zmętnienie soczewki oka, jest coraz częstszą przypadłością w starzejących się społeczeństwach. Choroba nie daje objawów bólowych, ale powoduje ogromny dyskomfort, a z czasem uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. Najnowsza technika zabiegu polega na wszczepieniu sztucznej soczewki, która przy okazji umożliwia korekcję innych wad wzroku u pacjenta.
Według Międzynarodowej Agencji ds. Zapobiegania Ślepocie zaćma odpowiada za 48 proc. przypadków utraty wzroku i jest główną przyczyną upośledzenia widzenia na świecie. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, częstotliwość występowania choroby rośnie.
– Zaćma jest dolegliwością, która w zasadzie będzie dotyczyć każdego z nas przy coraz dłuższym życiu. Polega na zmętnieniu soczewki, które postępuje powoli i bezboleśnie. Powoduje jednak ogromny dyskomfort w życiu codziennym, w pracy zawodowej czy w trakcie uprawiania sportów – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jolanta Oficjalska, specjalista chorób oczu, dyrektor medyczny w Lexum Europejskie Kliniki Okulistyczne.
Najczęstszą przyczyną zaćmy są procesy starzenia i związane z nimi zaburzenia metaboliczne. Do czynników ryzyka należą również cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, nadmierna ekspozycja na słońce i promienie rentgenowskie, nadużywanie alkoholu lub leków glikokortykosteroidowych, a także występowanie zaćmy u innych członków rodziny.
Zaćmę można skutecznie wyleczyć tylko za pomocą operacji chirurgicznej. Najnowszą i najbezpieczniejszą metodą zabiegu jest fakoemulsyfikacja. Technika ta polega na usunięciu zmętniałej soczewki, uprzednio zmiękczonej przez ultradźwięki, i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej.
– Zastosowanie soczewek wewnątrzgałkowych to absolutny przełom w okulistyce. W trakcie operacji soczewka zmętniała jest zastępowana soczewką sztuczną, która koryguje wady wzroku. Czyli usuwamy zmętnienie i jednocześnie wprowadzamy czynnik korekcyjny zastępujący okulary – tłumaczy Jolanta Oficjalska.
Parametry soczewki sztucznej są dokładnie obliczane przed zabiegiem na podstawie pomiarów gałki ocznej. Dzięki temu możliwe jest dodatkowo skorygowanie wad wzroku, które były obecne u chorego przed operacją.
– Jeżeli pacjent ma na przykład astygmatyzm i całe życie nosił okulary ze szkłem cylindrycznym, czy dużym, czy małym, to mogą one być zastąpione soczewką wewnątrzgałkową. Część pacjentów nie potrzebuje po operacji żadnej korekcji – dodaje specjalistka.
Operację leczenia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu kroplowym lub miejscowym. Powrót do pracy biurowej możliwy jest już po tygodniu od zabiegu. W przypadku pracy fizycznej, która stwarza ryzyko zanieczyszczenia oka, konieczne jest miesięczne zwolnienie lekarskie. Przez dwa miesiące po operacji należy również zrezygnować z kąpieli w basenie.
Czytaj także
- 2025-06-27: Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-05-27: SUV-y dominują rynek motoryzacyjny. Hyundai wprowadzi latem do sprzedaży nowy siedmioosobowy model
- 2025-05-22: Statystyki dotyczące otyłości coraz bardziej niepokojące. Niewielki odsetek chorych podejmuje leczenie
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-05-28: Interakcja z firmą jest dla klientów równie ważna jak jej produkty. Biznes wykorzystuje do tego AI
- 2025-05-28: Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni
- 2025-05-15: Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.