Mówi: | Magdalena Bińczak |
Funkcja: | optometrysta |
Firma: | Centrum Okulistyczne „Nowy Wzrok” |
Promieniowanie UV może spowodować zapalenie spojówki. Najskuteczniejszą ochroną są okulary przeciwsłoneczne
Latem szczególnie powinno się chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV, kurzem, piaskiem i wiatrem. Okuliści radzą, żeby wychodząc z domu, zawsze zakładać okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione w specjalistycznym zakładzie optycznym. Tak często, jak tylko jest to konieczne, warto również używać kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez.
W upalne dni częściej niż zazwyczaj może się pojawiać zaczerwienienie oczu, pieczenie i łzawienie. To pierwsze objawy zapalenia spojówki.
– Latem do naszego oka dociera najwięcej promieni słonecznych, a to jest niestety niekorzystne. Dlatego ważne jest, żebyśmy nosili okulary przeciwsłoneczne, bo one skutecznie chronią przed promieniowaniem UV. Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z bardzo ostrym słońcem, czy też łagodniejszym dobieramy odpowiedni filtr. Takie okulary można zakupić w specjalnych salonach optycznych – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego „Nowy Wzrok”.
Magdalena Bińczak podkreśla, że okulary słoneczne trzeba dobierać starannie, bo nie chodzi o to, żeby były tylko kolorowym i modnym gadżetem. Przede wszystkim muszą chronić oczy. Natomiast tanie modele oferowane na bazarach czy ulicznych straganach najczęściej nie mają wystarczających zabezpieczeń.
– To, że mają przyciemnione szkła, nie znaczy, że mają odpowiednie filtry. Jeżeli są one w dużym stopniu przyciemnione, a w słoneczny dzień źrenica oka znacznie się rozszerza, to do jej środka będzie wpadało więcej promieni i to z czasem będzie miało gorszy wpływ na nasz wzrok. W przypadku okularów kupionych w specjalnym salonie optycznym mamy 100-procentową ochronę przed promieniowaniem UV – wyjaśnia Magdalena Bińczak.
Okulary słonecznie doskonale chronią również przed wiatrem, kurzem i drobinkami piasku.
– Na plaży piasek czy drobnoustroje mogą się dostać do oka i pacjent odczuwa duży dyskomfort, ma uczucie ciała obcego pod powieką. Powoduje to zaczerwienienie, podrażnienie oczu i wtedy jest problem, co zrobić – mówi Magdalena Bińczak.
Również osoby, które noszą soczewki kontaktowe, powinny zadbać o to, pod ręką zawsze mieć okulary słoneczne.
– Jeżeli jakieś ciało obce dostanie się pod soczewkę, to porysuje powierzchnię oka, co jest dosyć niebezpieczne. Kiedy wiatr będzie wysuszał nam powierzchnię oka, to soczewka kontaktowa też wyschnie i to też będzie to duży dyskomfort dla oka, dlatego warto również pamiętać o kroplach nawilżających, o tzw. sztucznych łzach – radzi Magdalena Bińczak.
Okuliści podkreślają, że zespół suchego oka może dotyczyć wszystkich, niezależnie od tego, czy mają wadę wzroku, czy nie. Krople nawilżające likwidują dyskomfort i poprawiają ostrość widzenia.
– Takie krople możemy sobie w trakcie dnia wpuszczać do oka tak często, jak tego potrzebujemy. Kiedy ktoś przebywa w jakichś pubach, gdzie jest dużo dymu papierosowego, co to też niestety drażni oko, wówczas po zastosowaniu sztucznych łez komfort pacjenta w znaczny sposób się poprawia – dodaje Magdalena Bińczak.
Na zaczerwienienie, opuchliznę czy pieczenie oczu można również stosować okłady z herbaty i rumianku. A jeśli domowe sposoby nie przynoszą poprawy, trzeba skonsultować się z okulistą, który przepisze leki przeciwzapalne.
Czytaj także
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-30: Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
- 2025-03-27: Coraz więcej osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Na profilaktyczne szczepienie zdecydował się tylko co 10. Polak
- 2025-04-24: Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-03: UE wciąż zmaga się z dużą presją migracyjną. Przemytnicy ludzi czerpią miliardowe zyski
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.