Mówi: | dr Jadwiga Kałandyk, pediatra Zbigniew Urbański |
Rodzice mają problem z odpowiednim ubieraniem dzieci na spacer. Przegrzanie lub przemarznięcie zwiększa ryzyko infekcji i może spowodować trwały spadek odporności
Przegrzewanie dzieci to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. Zwłaszcza zimą, w obawie przez mrozami, mamy zakładają dzieciom zbyt ciepłe ubrania. Przegrzewanie ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie malucha, lecz także na jego zdrowie, zwiększa się bowiem ryzyko infekcji. Pediatrzy radzą ubierać dziecko tak, jak osobę dorosłą, najlepiej na cebulkę , oraz monitorować temperaturę jego ciała.
Zdaniem pediatrów rodzice i opiekunowie mają tendencję do zakładania dziecku zbyt ciepłych ubrań oraz utrzymywania w pokoju dziecięcym zbyt wysokiej temperatury. Dotyczy to wszystkich pór roku, szczególnie często jednak jesieni i zimy. Zakładanie zbyt ciepłej odzieży może powodować przegrzanie organizmu malucha, a tym samym prowadzić do zachwiania naturalnej termoregulacji. W efekcie organizm dziecka nie będzie umiał szybko wyrównać temperatury, gdy maluch przegrzeje się lub przemarznie.
– Mamy taką porę roku, że rano jest ciepło, po południu zimno, w międzyczasie jeszcze zdarza się wiatr. I czasami mamy zakładają dzieciakom albo za mało ubrań albo za dużo, a w przypadku, kiedy maluchy szaleją na podwórkach, na boiskach, przegrzewają się i wynikają z tego kłopoty – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Jadwiga Kałandyk, pediatra.
Przegrzane dziecko szybciej i intensywniej się poci. Pot wsiąka w ubranie, które wkrótce staje się zimne, co prowadzi do szybkiego schłodzenia organizmu. Tym samym dziecko staje się bardziej podatne na infekcje. Według zaleceń pediatrów dziecko należy ubierać tak samo jak osobę dorosłą. Zdaniem ekspertów lepiej, by maluch odrobinę się schłodził niż regularnie przegrzewał – dzięki temu jego organizm będzie bardziej odporny na wirusy i lepiej będzie znosił chłody. Najlepiej więc ubierać dziecko na cebulkę i na bieżąco obserwować, czy nie jest przegrzane lub zbytnio wychłodzone.
– Maluchy ubieramy tak samo jak siebie, uwzględniając jednak komfort ruchowy tego malucha. Bo on nie będzie stał w miejscu, tylko zawsze będzie miał mnóstwo rzeczy do zobaczenia i będzie chciał się bawić. Trzeba obserwować malucha, czy nie jest mu za ciepło, czy nie jest spocony, można też sprawdzić temperaturę ciała, wkładając rękę pod sweterek. Nie można jednak od razu zdjąć mu kolejnej warstwy. Starajmy się powoli regulować temperaturę – tłumaczy dr Jadwiga Kałandyk.
Najważniejszą częścią ciała, która wymaga dodatkowej ochrony przed niskimi temperaturami, jest głowa. Wynika to z faktu, że dzieci mają zwykle mało włosów, a znaczna część ciepła z organizmu uchodzi właśnie przez głowę. Długość spaceru trzeba dostosowywać do warunków panujących na zewnątrz. W przypadku dużych mrozów lub upałów, lepiej zostać w domu. By zapewnić dziecku dostęp do świeżego powietrza, trzeba jednak regularnie wietrzyć mieszkanie.
– Należy pilnować podstawowych rzeczy: unikać przeciągów, suchego powietrza i zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli maluch jest wyziębiony, bo mama za długo była z nim na świeżym powietrzu, to o tej porze roku mogą się pojawić się różne infekcje. W przypadku najmniejszych dzieci, starajmy się wychodzić z tymi maluchami na spacerki, kiedy temperatura nie spada do -7, max. -10 stopni C. Jeżeli jest duży wiatr, to starajmy się znaleźć jakieś zaciszne miejsce albo po prostu nie wychodzić – radzi dr Jadwiga Kałandyk.
O tym, że jesień i zima to trudny czas dla rodziców, wie Zbigniew Urbański, ojciec dwóch córek: 6-letniej Mili oraz rocznej Neli. Ma on bowiem wątpliwości, jak odpowiednio ubrać dziecko – nie jest pewni, czy maluch nie marznie lub nie przegrzewa się w zbyt ciepłych ubrankach. Często na tym tle wybuchają domowe wojny z żoną.
– Nie wiemy, jak ubrać dziecko. Czy nie będzie mu za gorąco lub za zimno. Toczone są bitwy w domu, bo żona oczywiście wie lepiej, tata też chce mieć swoje zdanie. A dziecko odczuwa trochę inaczej tę temperaturę – mówi Zbigniew Urbański.
Rozwiązaniem problemu może być innowacyjne urządzenie łączące funkcje termometru i wilgotnościomierza o nazwie Acti. Sensor pozwala dbać o optymalną temperaturę pod ubraniem dziecka i unikać przechłodzenia lub przegrzania. Informuje rodzica o nieprawidłowej temperaturze, uruchamiając alarm w jego smartfonie. Urządzenie to mocuje się na najbliższej ciału dziecka warstwie ubrania, nigdy nie bezpośrednio przy skórze.
– Urządzenie to będzie chyba przełomem w życiu każdego rodzica i cieszę się, że ono powstało. Sądzę, że każdy rodzic będzie chciał coś takiego mieć, żeby dziecko czuło się komfortowo – mówi Zbigniew Urbański.
Przed użyciem sensor trzeba skalibrować – kalibracja określa optymalną dla dziecka temperaturę. Później wystarczy, by wzrosła ona lub spadła o 3 stopnie lub wilgotność powietrza pod kurtką dziecka podniosła się, by urządzenie uruchomiło alarm w aplikacji na telefonie rodzica. Sensora Acti stworzonego i wymyślonego przez polską firmę nie można kupić. Dostępny jest jedynie w trwającej 6 tygodni loterii marki Actimel – można go wygrać co 20 minut. Aby mieć szansę na wygraną należy wpisać na stronie Actimela kod z papierowego opakowania tego napoju mlecznego.
Czytaj także
- 2025-06-26: Trwają prace nad nowymi przepisami chroniącymi dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Mają dostosować prawo do rozwoju technologii
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
- 2025-06-05: Już pięciolatki interesują się pieniędzmi. Wakacje to dobry moment na edukację finansową
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-05-23: Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy
- 2025-05-28: UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
- 2025-06-06: Rośnie presja konkurencyjna na unijne rolnictwo. Bez rekompensat sytuacja rolników może się pogarszać
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.