Newsy

Rusza 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2014-01-10  |  07:20
Już po raz 22. w Polsce i  w 60 miejscach na całym świecie odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt dla dzieci do szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz  na sprzęt dla osób starszych do nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych.

Hasło tegorocznej imprezy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, brzmi: NA RATUNEK. Jerzy Owsiak  tłumaczy, że szpitalne oddziały ratunkowe są wciąż niedoinwestowane i potrzebują nowoczesnych urządzeń, aby lekarze mogli szybko i prawidłowo zdiagnozować chore dzieci. 

To nie są tylko wypadki komunikacyjne, lecz także zatrucia, oparzenia, pobicia –  mówi agencji Newseria Lifestyle Jerzy Owsiak o małych pacjentach, którzy trafiają na oddział i muszą być poddawani szybkiej diagnozie.
 
Za zebrane pieniądze fundacja chce kupić m.in.: wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe czy aparaty USG przystosowane do badań FAST z opcją power-color-doppler.

To jest sprzęt z najwyższej półki, bardzo drogi, ale pozwalający szybko podjąć ważne decyzje  –  wyjaśnia Jerzy Owsiak.

Część pieniędzy, podobnie jak w tamtym roku, fundacja ma zamiar przeznaczyć na specjalistyczny sprzęt geriatryczny. W ubiegłym roku z zebranych funduszy zostało zakupionych ponad 2300 urządzeń, które trafiły do 60 ośrodków.

Urządzenia te zmieniły obraz geriatrii o 180 stopni  – mówi Jerzy Owsiak i dodaje, że o problemach zdrowotnych osób starszych warto mówić.  – To jest mówienie o nas, o Polakach, którzy się starzeją i którzy powinni poczuć, że taki promień jak z  latarni morskiej, taki snop światła tej nadziei, jest kierowany także do nich.

W kraju wielki finał odbędzie się w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki. Na scenie zagrają m.in. Kamil Bednarek, zespół Piersi i Oddział Zamknięty. Odbędą się także licytacje m.in. złotego serduszka oraz bieg „Policz się z cukrzycą”.

Tradycyjnie o godz. 20 odbędzie się happening pt. „Światełko do Nieba", podczas którego wspólnie będzie można zapalić świeczki, zapałki czy pochodnie.

W tym roku zbiórki odbędą się również w 60 miejscach na całym świecie.

Gramy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w całej Europie. Jest bardzo dużo sztabów w Anglii, Irlandii – wylicza Owsiak i dodaje, że za granicą finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się już polskim zwyczajem, podobnym do lepienia pierogów.  – Ludzie się w ten sposób bawią. To jest po prostu coś nieprawdopodobnie fantastycznego.

Jerzy Owsiak zapewnia, że organizowanie od 22 lat finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze mu się nie znudziło.

Ja w fundacji nie pracuję. To nie jest mój etat, w związku z tym to mi pozwala mieć momentami dystans, ale czerpać z tego ogromną frajdę i przyjemność.

W zeszłym roku fundacja zebrała ponad 50 milionów złotych.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.