Mówi: | Jerzy Owsiak |
Funkcja: | założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy |
Rusza 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Hasło tegorocznej imprezy, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, brzmi: NA RATUNEK. Jerzy Owsiak tłumaczy, że szpitalne oddziały ratunkowe są wciąż niedoinwestowane i potrzebują nowoczesnych urządzeń, aby lekarze mogli szybko i prawidłowo zdiagnozować chore dzieci.
– To nie są tylko wypadki komunikacyjne, lecz także zatrucia, oparzenia, pobicia – mówi agencji Newseria Lifestyle Jerzy Owsiak o małych pacjentach, którzy trafiają na oddział i muszą być poddawani szybkiej diagnozie.
– To jest sprzęt z najwyższej półki, bardzo drogi, ale pozwalający szybko podjąć ważne decyzje – wyjaśnia Jerzy Owsiak.
Część pieniędzy, podobnie jak w tamtym roku, fundacja ma zamiar przeznaczyć na specjalistyczny sprzęt geriatryczny. W ubiegłym roku z zebranych funduszy zostało zakupionych ponad 2300 urządzeń, które trafiły do 60 ośrodków.
– Urządzenia te zmieniły obraz geriatrii o 180 stopni – mówi Jerzy Owsiak i dodaje, że o problemach zdrowotnych osób starszych warto mówić. – To jest mówienie o nas, o Polakach, którzy się starzeją i którzy powinni poczuć, że taki promień jak z latarni morskiej, taki snop światła tej nadziei, jest kierowany także do nich.
W kraju wielki finał odbędzie się w Warszawie przy Pałacu Kultury i Nauki. Na scenie zagrają m.in. Kamil Bednarek, zespół Piersi i Oddział Zamknięty. Odbędą się także licytacje m.in. złotego serduszka oraz bieg „Policz się z cukrzycą”.
Tradycyjnie o godz. 20 odbędzie się happening pt. „Światełko do Nieba", podczas którego wspólnie będzie można zapalić świeczki, zapałki czy pochodnie.
W tym roku zbiórki odbędą się również w 60 miejscach na całym świecie.
– Gramy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w całej Europie. Jest bardzo dużo sztabów w Anglii, Irlandii – wylicza Owsiak i dodaje, że za granicą finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się już polskim zwyczajem, podobnym do lepienia pierogów. – Ludzie się w ten sposób bawią. To jest po prostu coś nieprawdopodobnie fantastycznego.
Jerzy Owsiak zapewnia, że organizowanie od 22 lat finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze mu się nie znudziło.
– Ja w fundacji nie pracuję. To nie jest mój etat, w związku z tym to mi pozwala mieć momentami dystans, ale czerpać z tego ogromną frajdę i przyjemność.
W zeszłym roku fundacja zebrała ponad 50 milionów złotych.
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-25: Polskie uczelnie nie są wolne od mobbingu. Środowisko akademickie pracuje nad dobrymi praktykami w polityce antymobbingowej
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-05-19: Robotyzacja i automatyzacja stają się codziennością w produkcji i logistyce. To odpowiedź na wyzwania demograficzne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.