Newsy

W Polsce leczonych jest zaledwie 100 dzieci chorych na HIV. Skala zachorowań może być większa

2014-04-29  |  06:10
Wirus HIV to problem, który dotyczy nie tylko dorosłych. Według ostatnich danych tylko setka dzieci zarażonych wirusem jest w Polsce leczona. Dzieci zarażają się najczęściej od chorej matki podczas porodu lub karmienia piersią. Mimo że w sieci znajduje się mnóstwo informacji na temat wirusa oraz sposobów radzenia sobie z diagnozą, większość z nich napisana jest trudnym, niezrozumiałym dla małoletnich językiem.

Na chwilę obecną w Polsce jest mało takich miejsc, w których są informacje przeznaczone stricte dla dzieci. Im bardziej jawny jest temat, im bardziej się o nim mówi, tym bardziej dziecko ma poczucie, że choruje na coś, co jest tak naprawdę ogólnym problemem, społecznym. Myślę, że taki temat wyobcowania można w jakiś sposób zniwelować – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Szopa z fundacji ZROBIMY.

Dla chorych dzieci niezwykle istotne jest to, aby w przystępny sposób wyjaśnić im na czym polega choroba, jak zmienia się życie po diagnozie, a także uświadomić, że problem dotyczy także innych dzieci. Ważny jest też kontakt z odpowiednio przeszkolonym psychologiem. W internecie powstała platforma stworzona z myślą o dzieciach z wirusem HIV.

– Na stronie Odkrywcy.info dzieci znajdą szereg informacji dotyczących HIV i zakażenia. Są to informacje dostosowane do ich wieku. Portal umożliwia dzieciom kontakt z innymi chorymi oraz poczucie, że jest zainteresowanie tym tematem i że istnieje miejsce, w którym mogą odnaleźć pomoc – tłumaczy Kamila Szopa.

Dzieci korzystające ze strony mogą zadawać pytania na forum, a także nawiązać kontakt z psychologiem online w formie czatu. Nie muszą obawiać się również o podawanie danych osobowych. Wszyscy użytkownicy korzystający z portalu mogą zachować anonimowość. Odwiedzające stronę dzieci mogą przeczytać o wpływie zakażenia na ich styl życia oraz dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie oraz bliskich im osób.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.