Newsy

W Polsce leczonych jest zaledwie 100 dzieci chorych na HIV. Skala zachorowań może być większa

2014-04-29  |  06:10
Wirus HIV to problem, który dotyczy nie tylko dorosłych. Według ostatnich danych tylko setka dzieci zarażonych wirusem jest w Polsce leczona. Dzieci zarażają się najczęściej od chorej matki podczas porodu lub karmienia piersią. Mimo że w sieci znajduje się mnóstwo informacji na temat wirusa oraz sposobów radzenia sobie z diagnozą, większość z nich napisana jest trudnym, niezrozumiałym dla małoletnich językiem.

Na chwilę obecną w Polsce jest mało takich miejsc, w których są informacje przeznaczone stricte dla dzieci. Im bardziej jawny jest temat, im bardziej się o nim mówi, tym bardziej dziecko ma poczucie, że choruje na coś, co jest tak naprawdę ogólnym problemem, społecznym. Myślę, że taki temat wyobcowania można w jakiś sposób zniwelować – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Szopa z fundacji ZROBIMY.

Dla chorych dzieci niezwykle istotne jest to, aby w przystępny sposób wyjaśnić im na czym polega choroba, jak zmienia się życie po diagnozie, a także uświadomić, że problem dotyczy także innych dzieci. Ważny jest też kontakt z odpowiednio przeszkolonym psychologiem. W internecie powstała platforma stworzona z myślą o dzieciach z wirusem HIV.

– Na stronie Odkrywcy.info dzieci znajdą szereg informacji dotyczących HIV i zakażenia. Są to informacje dostosowane do ich wieku. Portal umożliwia dzieciom kontakt z innymi chorymi oraz poczucie, że jest zainteresowanie tym tematem i że istnieje miejsce, w którym mogą odnaleźć pomoc – tłumaczy Kamila Szopa.

Dzieci korzystające ze strony mogą zadawać pytania na forum, a także nawiązać kontakt z psychologiem online w formie czatu. Nie muszą obawiać się również o podawanie danych osobowych. Wszyscy użytkownicy korzystający z portalu mogą zachować anonimowość. Odwiedzające stronę dzieci mogą przeczytać o wpływie zakażenia na ich styl życia oraz dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie oraz bliskich im osób.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.