Mówi: | dr Radosław Różycki |
Funkcja: | specjalista chorób oczu, konsultant Centrum Medycznego MML |
W trakcie wakacji wzrasta ryzyko zaprószenia oczu u dzieci
Zabawy na plaży, leśne wędrówki i biwaki mogą nieść ze sobą ryzyko zaprószenia oczu, szczególnie u najmłodszych. Najlepszym sposobem usunięcia powierzchownych ciała obcych jest przepłukanie gałki ocznej jałowym roztworem fizjologicznym. W przypadku braku dostępu do apteki można zastosować przegotowaną lub mineralną wodę. Jeżeli podrażnienie utrzymuje się dłużej niż 2 dni lub w przypadku ciała obcego penetrującego rogówkę, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.
Ciała obce, które dostają się na powierzchnię gałki ocznej, powodują ból, łzawienie i pieczenie, a w przypadku zaniedbania mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Ryzyko zaprószenia oczu jest szczególnie wysokie u dzieci w trakcie wakacyjnych wyjazdów. W przypadku powierzchownego ciała obcego najlepszym rozwiązaniem jest przepłukanie worka spojówkowego jałową solą fizjologiczną, dostępną w każdej aptece.
– Jeżeli jesteśmy daleko od apteki i nie mamy możliwości zakupu roztworu fizjologicznego, dobrą substancją będzie przegotowana woda czy nawet woda mineralna z butelki. Chodzi o to, żeby była jak najbardziej czysta, żeby fizycznie po prostu przemyć oko – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu, konsultant Centrum Medycznego MML.
Ciała obce, które dostały się pod górną powiekę, można usunąć nawilżonym wacikiem lub rogiem chusteczki. Jeżeli objawy podrażnienia utrzymują się mimo płukania oczu, w ciągu 2-3 dni należy udać się do gabinetu lekarskiego. Ciała obce wbite w rogówkę zwykle są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji okulistycznej.
– Na szczęście oko się bardzo szybko regeneruje. Im młodsza osoba, tym w parę godzin naprawdę może dojść do wygojenia. Jeżeli jest kłopot, zalecałbym zastosowanie jakiegoś żelu. Są maści bez recepty z witaminą A. Należy podać ją do oka, założyć opatrunek, wtedy stworzy się warunki do tej szybkiej regeneracji powierzchni gałki ocznej – dodaje Radosław Różycki.
Aby zapobiegać zaprószeniu oczu u dzieci, warto zaopatrzyć je w okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Czytaj także
- 2025-03-31: Kajra: Robimy niespodziankę na urodziny mojej mamy i na Wielkanoc wyjeżdżamy za granicę. Właściwie to pierwszy raz nie spędzimy świąt w Polsce
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-03: UE wciąż zmaga się z dużą presją migracyjną. Przemytnicy ludzi czerpią miliardowe zyski
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-02-06: Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.