Mówi: | Magdalena Bińczak |
Funkcja: | optometrysta |
Firma: | Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok |
Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka osoby do 25 roku życia. Najbardziej newralgicznym czasem jest okres pylenia brzozy i traw
Wiosną oczy narażone są na większą liczbę szkodliwych czynników – nie tylko na nadmierną ilość promieniowania UV, lecz także na alergeny, na przykład pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt czy kurz. Zwykle barierę ochronną stanowią łzy, które wypłukują z oka wszystkie drobinki i zanieczyszczenia. Jeśli jednak przedostaną się one do błony śluzowej, mogą wywołać zapalenie. Najczęstsze objawy to przekrwienie spojówki, obrzęk powiek i obfite łzawienie.
W ciągu słonecznego dnia do oczu dociera 10 razy więcej światła niż potrzeba. To może nie tylko uaktywniać procesy starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników, lecz także prowadzić do uszkodzenia rogówki i siatkówki. Wiosna to również czas, kiedy dają się we znaki objawy alergii.
– Wiosną u niektórych osób występują alergie, które powodują zaczerwienienie, łzawienie, czasami nawet bardzo obfite, i oczywiście przekrwienie spojówek – powiedział agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Wiosenne zapalenie spojówek przede wszystkim dotyka osoby do 25 roku życia. Najczęściej występuje w okresie pylenia brzozy i traw, czyli w kwietniu i maju. W przypadku kontaktu z alergenem oko stara się bronić. Polega to na powstawaniu przeciwciał, które walczą z substancjami podrażniającymi. Wtedy pojawia się uczucie swędzenia, pieczenia i łzawienie, ale im dłuższy kontakt z alergenem, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do opanowania. By wyeliminować problem, pacjenci powinni stosować leki miejscowo, do worka spojówkowego.
– Gdybyśmy zażywali więcej witamin, bylibyśmy bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje, więc tutaj dieta jest bardzo ważna. Tym bardziej że wiosną i latem mamy dużo warzyw, świeżych owoców i powinniśmy z tego korzystać – mówi Magdalena Bińczak.
W leczeniu wszystkich alergicznych schorzeń oczu duże znaczenie ma zachowanie odpowiedniej higieny i częste usuwanie z oczu czynnika wywołującego niepożądaną reakcję, na przykład przemywanie solą fizjologiczną. Aby stosowane miejscowo leki, mogły właściwie działać, należy również zwrócić uwagę na stan filmu łzowego. Jego niestabilność może spowodować zbyt szybkie wypłukiwanie leków, skrócić czas ich działania i tym samym spowodować nawrót dolegliwości. Na efekt leczenia korzystnie może wiec wpłynąć stosowanie tzw. sztucznych łez.
– W przypadku alergików mogą nam pomagać krople nawilżające. Oczywiście okulary przeciwsłoneczne również są wskazane. Dlatego że jeżeli nasza alergia może nawet doprowadzić do zapalenia spojówek, to wówczas dyskomfort będzie jeszcze większy. A te okulary jednak trochę nam pomogą, bo do naszego oka nie będzie docierało takie ostre światło – tłumaczy Magdalena Bińczak.
Podstawowym kryterium wyboru okularów powinna być jak najwyższa ochronna przed szkodliwym promieniowaniem UV. Choć teraz okulary przeciwsłoneczne można kupić nie tylko w salonach optycznych, lecz także niemal na każdym kroku – w dyskontach spożywczych, na targowiskach czy ulicznych kramach z pamiątkami, to trzeba pamiętać o tym, że te pochodzące z niepewnych źródeł zazwyczaj są wyposażone w szkła niskiej jakości, które niedostatecznie chronią oczy przed silnym słońcem.
– Często pacjenci kierują się tym, że jeżeli mamy bardzo ciemne soczewki okularowe, to znaczy, że ochrona oczu jest stuprocentowa. Jeżeli zakładamy takie przyciemnione okulary bez filtrów, to automatycznie nasza źrenica się powiększa i tym samym więcej promieni UV wpada do naszych oczu. Przez to, niestety, następuje degeneracja siatkówki w wieku późniejszym – wyjaśnia Magdalena Bińczak.
Czytaj także
- 2025-03-27: Coraz więcej osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Na profilaktyczne szczepienie zdecydował się tylko co 10. Polak
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-03: UE wciąż zmaga się z dużą presją migracyjną. Przemytnicy ludzi czerpią miliardowe zyski
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-02-06: Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.