Mówi: | Agnieszka Zapała |
Funkcja: | ekspert ds. mikropigmentacji |
Firma: | właścicielka marki Mikro Hair i Naturalny Permanentny |
Łysienie androgenowe u kobiet to nadal temat tabu, mimo że dotyczy 30 proc. pań po trzydziestce
Nadmierne wypadanie włosów często nie jest efektem niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, lecz wynika z zaburzeń hormonalnych. Według badań łysienie androgenowe diagnozuje się u prawie jednej trzeciej kobiet, które ukończyły 30 lat. Ten krępujący problem można złagodzić za pomocą zabiegów pobudzających ukrwienie i stymulujących odżywianie mieszków włosowych. Skuteczną metodą jest również mikropigmentacja, czyli przyciemnienie skóry głowy, które optycznie zwiększa gęstość włosów.
Powszechnie uważa się, że przerzedzanie się włosów z wiekiem to problem, który dotyczy głównie mężczyzn. Z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „Dermatologic Surgery” wynika jednak, że łysienie androgenowe obserwuje się u prawie 30 proc. kobiet po trzydziestce.
– Kobiecie łysienie to temat tabu. Łysy mężczyzna jest akceptowany społecznie, natomiast łysiejąca kobieta już nie. Paniom z trudem przychodzi rozmawianie o łysieniu, krępują się, gdy przychodzą prosić o radę. Często wiąże się to z olbrzymimi emocjami – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Zapała ekspert ds. mikropigmentacji, właścicielka marki Mikro Hair i Naturalny Permanentny.
Przyczyną łysienia androgenowego u kobiet są zaburzenia hormonalne związane z predyspozycjami genetycznymi lub okresem menopauzy. Oprócz terapii hormonalnej w leczeniu tej przypadłości stosuje się kilka metod miejscowych. Jedną z nich jest mezoterapia igłowa. W jej trakcie do skóry głowy podaje się minoksydyl – lek, który nasila przepływ krwi przez naczynia i stymuluje porost włosów.
– Jest to metoda, która polega na wstrzykiwaniu śródskórnie w skórę głowy preparatów leczniczych pobudzających ukrwienie. Oprócz minoksydylu, który przyczynia się do odbudowy cebulek włosa, znajdują się w nich również witaminy, np. biotyna i witamina B5 – tłumaczy Agnieszka Zapała.
Innym zabiegiem, który może zahamować przerzedzanie się włosów, jest skin needling.
– Podczas skin needlingu nakłuwamy całą powierzchnię skóry głowy, by pobudzić ją do wzmożonej regeneracji. To są tysiące nakłuć, które zwiększają ukrwienie skóry głowy – wyjaśnia Zapała.
Niestety, zarówno mezoterapia igłowa, jak i skin needling u części pacjentek są nieskuteczne. W tego typu przypadkach zaleca się wykonanie mikropigmentacji skóry.
– Mikropigmentacja polega na optycznym przyciemnieniu powierzchni skóry. Skóra jest o kilka tonów ciemniejsza już tydzień po zabiegu. Po miesiącu należy powtórzyć sesję. Zabieg ten zawsze przynosi skutek – podkreśla Zapała.
Pigment dopasowuje się do odcienia włosów. Zabarwiona skóra nie prześwituje przez przerzedzenia, dzięki czemu są one znacznie mniej widoczne i krępujące. Efekty zabiegu utrzymują się około 2 lat.
Czytaj także
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
- 2024-09-16: Ligowe mecze siatkarek w poprzednim sezonie obejrzało na trybunach ponad 210 tys. widzów. Sukcesy polskiej ligi przyciągają sponsorów
- 2024-08-20: Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym. Lek jest obecny w ludzkim DNA
- 2024-08-23: Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga
- 2024-08-12: Agnieszka Hyży: Ja, Maciek Rock i Maciek Dowbor byliśmy taką świętą trójcą Polsatu. Ale my nie mamy tak mocnego miejsca i pomysłu na siebie w internecie jak Maciej Dowbor
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.