Newsy

Źle dobrane buty na lato mogą powodować problemy zdrowotne

2014-05-27  |  06:40
Przy wyborze butów na lato należy pamiętać o tym, żeby były wykonane z naturalnych materiałów – ze skóry czy zamszu – i aby nie zawierały żadnych elementów syntetycznych, które przy wysokich temperaturach prowadzą do odparzeń lub powodują, że stopa się poci. Najlepiej, jeśli buty na lato mają co najwyżej niewielki obcas.

Musimy kierować się przede wszystkim zdrowiem. Najwygodniejsze są buty na 2-3-centymetrowym podwyższeniu – może być to koturn lub obcas – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Szymczak z firmy obuwniczej Nessi.
 
Ważne, aby buty zapewniały stabilność postawie ciała.
 
Ciężar ciała w wygodnych butach powinien spoczywać na pięcie. Buty na obcasie powodują, że ciężar ciała przenosi się na przedstopie, w związku z czym praca naszego kręgosłupa, a nawet przepływ krwi ulega pewnemu zachwianiu, co przy trwałym używaniu niewłaściwego obuwia prowadzi do bardzo bolesnych w skutkach efektów, jak: haluksy, palce młotkowe, nie mówiąc już o bólach bioder czy kręgosłupa – przestrzega Anna Szymczak.

Za najwygodniejsze obuwie letnie od lat uznawane są baleriny. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pasują zarówno do codziennej stylizacji, jak i do nieco bardziej eleganckich kreacji. Dobrze dobrane baleriny stabilnie trzymają się stopy i nie uciskają palców.

Buty, które uciskają palce, powodują haluksy i palce młotkowe, które finalnie mogą wymagać ingerencji chirurga ortopedy. Są to zniekształcenia po pierwsze nieestetyczne, co latem po prostu brzydko wygląda w odkrytych butach, a po drugie bardzo bolesne. Wiele kobiet trwale używających butów ze zbyt wąskimi czubkami cierpi na takie dolegliwości – tłumaczy Anna Szymczak.

Eksperci przekonują, że okazjonalne noszenie butów z wąskimi czubkami nie stanowi zagrożenia dla stopy. Eleganckie obuwie na wysokim obcasie optycznie wyszczupla sylwetkę i dodaje kobietom pewności siebie. Klasyczne szpilki powinny być jednak wkładane wyłącznie na imprezy i od święta. Na co dzień warto wybrać buty, które są stabilne, wygodne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.