Mówi: | Anna Mackojć |
Funkcja: | trycholog, biotechnolog |
Firma: | Instytut Trychologii |
Zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja włosów prowadzą do ich nadmiernego wypadania. Odkrycie przyczyny odpowiednio wcześnie może powstrzymać łysienie
Codziennie tracimy średnio od 50 do 100 włosów. Jednak gdy liczba ta znacząco wzrasta, pojawia się powód do niepokoju. Nadmierne wypadanie włosów może być efektem nieprawidłowej pielęgnacji, nieodpowiednio dobranych kosmetyków, złej diety czy niedoboru witamin, ale także złej kondycji organizmu. Kluczowe jest odpowiednio wczesne zasięgnięcie porady trychologa, który pomoże wykryć przyczynę.
– Wypadanie włosów to bardzo indywidualny problem. Właściwie każdy pacjent to osobny przypadek. Przyczyny mogą być zarówno wewnątrzustrojowe, jak i zewnętrzne – mówi agencji Newseria Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.
Włosy odzwierciedlają ogólny stan zdrowia człowieka. Dlatego też ich wypadanie lub kruszenie się może być pierwszą oznaką zaburzeń chorobowych, diety ubogiej w niezbędne składniki odżywcze czy życia w nadmiernym stresie. Wymienione przyczyny wewnątrzustrojowe są częstymi powodami wizyt w Instytucie Trychologii.
– Kobiety często eksperymentują z odżywianiem, a to może niekorzystnie wpływać na kondycję włosów. Dla przykładu diety wegetariańskie oraz wegańskie są ubogie w witaminę B12 i ferrytynę, które odpowiadają za jakość włosa i sprawiają, że jest on gruby i sprężysty – tłumaczy Anna Mackojć.
Do zewnętrznych przyczyn wypadania włosów należy zaliczyć działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, wyniszczające zabiegi mechaniczne oraz nieodpowiednią pielęgnację. Szczególnie niebezpieczne są nagłe zmiany temperatury, charakterystyczne dla okresu zimowego.
– Powinniśmy dobierać szampon odpowiedni do stanu skóry głowy oraz maskę, która odżywi łodygę włosa. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić pH wybranych produktów. Warto pamiętać o stosowaniu preparatów chroniących łodygę włosa przed wysoką temperaturą, słońcem i wiatrem – zwraca uwagę Anna Mackojć.
Latem włosy również narażone są na działanie szkodliwych bodźców zewnętrznych. Podczas kontaktu ze słońcem otwierają się łuski, które tworzą naturalną barierę ochronną. W konsekwencji promienie UV wnikają do środka i uszkadzają warstwę korową. Wysoka temperatura niszczy białko – podstawowy budulec włosa. Szkodliwe są również takie zabiegi jak prostowanie czy suszenie.
– Kobiety zdecydowanie częściej ingerują w strukturę włosa. Stosują środki do stylizacji, które niekorzystnie wpływają na stan skóry głowy, oraz różnego rodzaju sprzęty, jak prostownica czy suszarka. Mężczyźni rzadziej z nich korzystają, dzięki czemu ich włosy są w mniejszym stopniu narażone na zniszczenia mechaniczne. Wewnątrzustrojowe problemy są podobne u obu płci – mówi Mackojć.
Ekspertka zwraca uwagę, że do trychologa należy udać się jak najszybciej po zaobserwowaniu problemu. Natychmiastowa reakcja warunkuje bowiem efektywne wyniki terapii. Od czasu do czasu dobrze jest również umówić się na wizytę kontrolną.
– Wypadanie włosów i problemy owłosionej skóry głowy w równym stopniu dotyczą kobiet i mężczyzn. Panie jednak częściej się badają i są bardziej przyzwyczajone do profilaktyki. W konsekwencji szybciej zgłaszają się po pomoc. Mężczyźni nie są nauczeni regularnych kontroli zdrowia, w związku z czym bywa, że zgłaszają się do nas za późno. Niektórych negatywnych aspektów utraty włosów nie da się cofnąć – tłumaczy trycholog.
Rozwiązaniem problemu wypadania włosów może być połączenie zabiegów trychologicznych wykonywanych w profesjonalnym gabinecie oraz domowej pielęgnacji. Efekty przynosi także odpowiednia suplementacja.
– Skuteczną metodą potwierdzoną w badaniach jest stosowanie suplementu diety z proteoglikanami, które zarządzają długością życia włosa. Innowacyjnym składnikiem jest również triaminocapitol, który działa przeciwandrogenowo. Hitem w biotechnologii są także komórki macierzyste Malus Domestica, które stymulują podziały włosa. Można zatem powiedzieć, że działają na niego niczym terapia anti-aging – zwraca uwagę ekspertka.
Jak podkreśla, jeżeli włosy zostały zniszczone mechanicznie lub chemicznie, można je ratować odpowiednimi zabiegami estetycznymi.
– Ale zdrowy włos to zdrowy organizm, więc przede wszystkim powinniśmy dbać o to, aby organizm był odpowiednio odżywiony – podkreśla Anna Mackojć.
Czytaj także
- 2025-04-30: W Centralnym Rejestrze Umów znajdą się wydatki publiczne powyżej 10 tys. zł. Z powodu tak wysokiego progu wiele umów pozostanie niejawnych
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-04-24: Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu
- 2025-05-20: Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.