Newsy

Źle dobrane buty na lato mogą powodować problemy zdrowotne

2014-05-27  |  06:40
Przy wyborze butów na lato należy pamiętać o tym, żeby były wykonane z naturalnych materiałów – ze skóry czy zamszu – i aby nie zawierały żadnych elementów syntetycznych, które przy wysokich temperaturach prowadzą do odparzeń lub powodują, że stopa się poci. Najlepiej, jeśli buty na lato mają co najwyżej niewielki obcas.

Musimy kierować się przede wszystkim zdrowiem. Najwygodniejsze są buty na 2-3-centymetrowym podwyższeniu – może być to koturn lub obcas – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Szymczak z firmy obuwniczej Nessi.
 
Ważne, aby buty zapewniały stabilność postawie ciała.
 
Ciężar ciała w wygodnych butach powinien spoczywać na pięcie. Buty na obcasie powodują, że ciężar ciała przenosi się na przedstopie, w związku z czym praca naszego kręgosłupa, a nawet przepływ krwi ulega pewnemu zachwianiu, co przy trwałym używaniu niewłaściwego obuwia prowadzi do bardzo bolesnych w skutkach efektów, jak: haluksy, palce młotkowe, nie mówiąc już o bólach bioder czy kręgosłupa – przestrzega Anna Szymczak.

Za najwygodniejsze obuwie letnie od lat uznawane są baleriny. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pasują zarówno do codziennej stylizacji, jak i do nieco bardziej eleganckich kreacji. Dobrze dobrane baleriny stabilnie trzymają się stopy i nie uciskają palców.

Buty, które uciskają palce, powodują haluksy i palce młotkowe, które finalnie mogą wymagać ingerencji chirurga ortopedy. Są to zniekształcenia po pierwsze nieestetyczne, co latem po prostu brzydko wygląda w odkrytych butach, a po drugie bardzo bolesne. Wiele kobiet trwale używających butów ze zbyt wąskimi czubkami cierpi na takie dolegliwości – tłumaczy Anna Szymczak.

Eksperci przekonują, że okazjonalne noszenie butów z wąskimi czubkami nie stanowi zagrożenia dla stopy. Eleganckie obuwie na wysokim obcasie optycznie wyszczupla sylwetkę i dodaje kobietom pewności siebie. Klasyczne szpilki powinny być jednak wkładane wyłącznie na imprezy i od święta. Na co dzień warto wybrać buty, które są stabilne, wygodne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.