Mówi: | Ilona Cichecka |
Funkcja: | dietetyk, specjalista zdrowia publicznego |
Firma: | Fontis health&lifestyle, firma świadcząca usługi związane ze zdrowym stylem życia |
Zmiana diety i proste techniki relaksacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie ze skutkami wypalenia zawodowego
– Istnieją proste metody relaksacyjne, które pomagają radzić sobie ze stresem w sytuacjach doraźnych. Równie ważna jest odpowiednia jakość diety i ruch, które powinny być wdrożone nie jako dodatek, tylko jako codzienny element stylu życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ilona Cichecka, dietetyk z firmy świadczącej usługi związane ze zdrowym stylem życia Fontis health&lifestyle.
Jednym z najprostszych sposobów na szybkie odprężenie jest proste ćwiczenie zakładające głęboki wdech nosem i wydech ustami. Można je wykonywać nawet w drodze do pracy czy podczas przerwy. Inna popularna technika świadomego oddychania zwana metodą Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Istotny jest także sposób odżywiania i to jakie substancje dostarczamy organizmowi w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
– Przy planowaniu odpowiedniej diety, warto zacząć od zabierania do pracy drugiego śniadania. To standardowe, które możemy kupić albo przygotować wcześniej i zabrać ze sobą, będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. To mogą być owoce, warzywa, soki, różnego rodzaju zupy albo bakalie. Unikajmy węglowodanów prostych: słodkości, czekolady, napojów energetyzujących czy dużej ilości kawy, która działa bardzo krótko, ale na dłuższą metę absolutnie nie będzie dawała efektu, który chcemy uzyskać – tłumaczy Ilona Cichecka.
Równie ważny jest rozsądny podział obowiązków i zarządzanie swoim czasem. Po wyjściu z pracy należy odłożyć sprawy zawodowe na bok i skupić się na życiu prywatnym – spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną, hobby.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.