Mówi: | Magdalena Ankiersztejn-Bartczak |
Funkcja: | ekspert Fundacji Edukacji Społecznej |
Test na obecność wirusa HIV najlepiej wykonać po 12 tygodniach od potencjalnego momentu zakażenia
Szacuje się, że w Polsce 70 proc. osób, które są nosicielami wirusa HIV żyje w nieświadomości. Wiele z nich dowiaduje się o zarażeniu wirusem za późno, gdy AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego nie warto zwlekać. Po 3 miesiącach od sytuacji, w której mogło nastąpić ryzyko zakażenia trzeba zrobić specjalne badanie. Testy w kierunku zakażenia HIV wykonywane są bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie.
Wykonanie testu wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Nie trzeba być na czczo. Eksperci tłumaczą, że test nie wykrywa samego wirusa HIV, tylko skierowane przeciwko niemu przeciwciała, które są produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego. HIV jest wirusem, który po wielu latach niszczenia układu immunologicznego doprowadza do AIDS.
– Każdy może przyjść i wykonać takie badanie. Zachowujemy anonimowość, tak bardzo ważną dla osoby, która robi badanie w kierunku HIV. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych, badanie jest bezpłatne, a wynik otrzymujemy po 30 minutach – mówi agencji Newseria Lifestyle Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, ekspert Fundacji Edukacji Społecznej.
Fundacja Edukacji Społecznej od 2003 roku zajmuje się testowaniem w kierunku HIV. Jej nowy punkt został otwarty przy ul. Nugat 3 w Warszawie. Na badanie mogą się zgłaszać nie tylko mieszkańcy stolicy. Taki test powinien wykonać każdy, kto współżył z osobą zakażoną wirusem HIV lub miał wiele partnerek/partnerów seksualnych. W grupie ryzyka są również ci, którzy do iniekcji narkotyków lub innych substancji odurzających wykorzystywali sprzęt stosowany przez innych albo wykonywali tatuaż lub piercing przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanych urządzeń.
– Każda pełnoletnia osoba może przyjść do takiego punktu i zrobić badania w kierunku HIV. To, co ważne, musi upłynąć 12 tygodni od sytuacji, kiedy mogło nastąpić potencjalne zakażenie, wtedy możemy zrobić badanie – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
Każdy może tutaj uzyskać fachową poradę i informacje dotyczące dalszego postępowania. Dodatni wynik testu przesiewowego zawsze musi zostać potwierdzony za pomocą testu Western blot, który wykonuje kilka specjalistycznych laboratoriów w Polsce.
– Osoba, która obawia się, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wynik był dodatni, ma możliwość porozmawiania z doradcą, specjalistą w dziedzinie HIV, AIDS i otrzymania od razu wsparcia i informacji, co dalej trzeba zrobić w takiej sytuacji. Rocznie robimy około 5 tys. badań, z czego mniej więcej mamy 70 ma wynik dodatni – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
Wsparcie można również uzyskać w ramach poradni internetowej za pośrednictwem strony Krajowego Centrum ds. AIDS: http://www.aids.gov.pl/. Znajdują się tam też adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których można wykonać bezpłatne i anonimowe testy na HIV.
Czytaj także
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2025-01-10: W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
- 2024-11-29: W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie
- 2024-11-07: Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce to kilka miliardów strat rocznie. To duże wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej
- 2024-10-24: Pracownicy deklarują mocne zaangażowanie w swoją pracę. Rzadko czują wsparcie od pracodawców
- 2024-09-24: Rosnąca liczba przypadków mpox w Afryce rodzi strach przed nową epidemią. Eksperci mówią o znacznie mniejszym ryzyku niż przy covidzie
- 2024-06-24: Polscy mali i średni przedsiębiorcy wciąż ostrożnie podchodzą do ekspansji zagranicznej. Potrzebują więcej wsparcia finansowego i doradczego
- 2024-06-27: Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie
- 2024-06-20: Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciwko HPV. Na razie zaszczepiła się jedna piąta uprawnionych nastolatków
- 2024-04-29: Nawet 80 proc. populacji może mieć kontakt z wirusem HPV. Wciąż niewielka jest wiedza na temat nowotworów, jakie wywołuje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.