Mówi: | Mariola Bojarska-Ferenc |
Funkcja: | gimnastyczka artystyczna i trenerka fitness |
Mariola Bojarska-Ferenc: Istnieje ponad 200 rodzajów zajęć fitness. Każdy znajdzie coś dla siebie
Wybierając aktywność fizyczną, nie należy kierować się wyłącznie sezonową modą. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby po przebytych kontuzjach bądź przewlekłych chorobach. W ich przypadku przed przystąpieniem do ćwiczeń niezbędna jest konsultacja lekarzem.
– Ćwicząc, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia to nie zabawa. Powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty i konsultowane z lekarzem. Jeśli lekarz wyeliminuje którąś z form ruchu i uzna, że są nieodpowiednie dla naszego zdrowia, trzeba po prostu powiedzieć: nie i z nich zrezygnować – tłumaczy Mariola Bojarska-Ferenc w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, niezbędne są konsekwencja i regularność. Należy więc zdecydować się na zajęcia sportowe, w których będziemy z chęcią uczestniczyć. Tylko w ten sposób nie ulegniemy szybkiemu zniechęceniu. Kluby fitness wychodzą naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom klientów, mogą oni wybierać pomiędzy licznymi zajęciami fitness, kursami tańca, ćwiczeniami na siłowni, a nawet lekcjami badmintona. Niezmiennie popularny pozostaje także basen.
– Oczywiście kocham wszelkiego rodzaju zajęcia fitnessowe. Na świecie jest ich ponad 220 form, jest też wiele form w naszych polskich fitness klubach. Mnóstwo trenerów jest bardzo dobrze przygotowanych, więc wystarczy się podpytać o te nowości, jeśli chcecie, żeby ktoś was zainspirował. A jeśli nie, to cudownie wpływają na naszą sylwetkę na przykład zajęcia pilates, które wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu, które nie rozbudowują mięśni na szerokość, ale działają zdecydowanie wzdłuż – radzi Mariola Bojarska-Ferenc.
Osoby, które na co dzień borykają się ze stresem powinny zdecydować się na jogę. Ćwiczenia fizyczne połączone z nauką prawidłowego oddychania i medytacją mają doskonały wpływ zarówno na sylwetkę, jak i psychikę ćwiczących. To dobre rozwiązanie także dla osób cierpiących na nadwagę.
– Kiedy jesteśmy zdenerwowani, uruchamia się hormon stresu, tak zwany kortyzol, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha. Jeśli powodem naszej otyłości, zaglądania do lodówki, jest między innymi stres warto na początku się odstresować, a potem zabrać się za konkretne ćwiczenia, które wzmocnią całą sylwetkę i poprawią kondycję – wyjaśnia Bojarska-Ferenc.
Niezbędnym uzupełnieniem aktywności fizycznej jest dieta. Mariola Bojarska-Ferenc odradza stosowanie modnych diet, proponowanych przez magazyny lifestyle'owe. Jest natomiast zwolenniczką racjonalnego sposobu odżywiania, na wzór mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa.
– Jest to sposób żywienia oparty na gęstości energetycznej i odżywczej posiłku. Trzeba wybierać takie produkty, które mają w sobie jak najmniej tłuszczu, jak najmniej cukru, dużo błonnika, dużo wody, dużo witamin. A więc jemy dużą warzyw, białe mięso, ryby, jajka, a omijamy szerokim łukiem rzeczy bardzo tłuste i słodkie – radzi instruktorka fitness.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.