Mówi: | Marta Dymek |
Funkcja: | autorka bloga Jadłonomia |
Marta Dymek (Jadłonomia): W diecie wegańskiej jest bardzo dużo białka. Wbrew powszechnym opiniom jest ona polecana sportowcom
Dieta osób aktywnych fizycznie powinna być bogata w węglowodany, które dostarczą energii potrzebnej podczas intensywnych treningów. Zdaniem Marty Dymek, autorki bloga Jadłonomia, wbrew powszechnym opiniom dieta wegetariańska lub wegańska może dostarczyć sportowcom wielu witamin, składników odżywczych, a przede wszystkim tak potrzebnego im białka. Trzeba tylko umiejętnie komponować posiłki poprzez łączenie ze sobą na przykład warzyw strączkowych z pełnoziarnistym ryżem czy kaszą gryczaną.
Osoby prowadzące aktywny tryb życia siłę do ćwiczeń czerpią z pożywienia, dlatego dieta na poziomie 1000–1200 kcal nie jest dla nich odpowiednia. To zbyt mało, żeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wybierając odpowiedni sposób odżywiania, sportowcy również powinni brać pod uwagę dietę wegańską lub wegetariańską.
– Jak mówi WHO, dieta wegańska jest odpowiednia dla wszystkich zdrowych osób na każdym etapie ich życia. Dlatego każda zdrowa osoba zarówno uprawiająca sport jak i nie może zdrowo się odżywiać, jedząc wegańsko. Jest dość dużo wegańskich biegaczy, sportowców i narciarzy, którzy od lat mają świetne wyniki, trenują zawodowo, jedząc wyłącznie roślinnie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia.
Zbilansowana dieta dla osoby regularnie uprawiającej sport powinna składać się z 50–65 proc. węglowodanów, 25–30 proc. tłuszczy i 10–12 proc. białka. Marta Dymek podkreśla, że obawy dotyczące tego, czy stosowanie diety roślinnej spowoduje deficyt białka, są nieuzasadnione.
– W diecie roślinnej może być dużo białka. Jest go mnóstwo np. w strączkach, pestkach, kaszach, nasionach, sezamie, właściwie we wszystkich produktach, i to więcej niż w mleku. Można eięc tak naprawdę, nie pijąc mleka czy nie jedząc mięsa, mieć jeszcze lepsze wyniki białkowe niż na diecie tradycyjnej – mówi Marta Dymek.
Trzeba tylko pamiętać o tym, by urozmaicać posiłki i wprowadzać do nich różnorodne produkty, najlepiej świeże i sezonowe.
– Oprócz tego, że posiłki wegańskie mogą być bogate w białko, to są też bardzo sycące i pożywne. Można się nimi najeść i mieć energię na bardzo długi bieg albo bardzo długi trening. Wystarczy np. połączyć sobie warzywa strączkowe, które są kopalnią białka z pełnoziarnistym ryżem, kaszą pęczak albo pełnoziarnistym pieczywem. I dzięki takiemu posiłkowi można udać nawet na bardzo długi zjazd na nartach – tłumaczy Marta Dymek.
Autorka bloga Jadłonomia będzie udzielać praktycznych porad, jak komponować zbilansowane posiłki dla osób aktywnych fizycznie podczas warsztatów kulinarnych na festiwalu SnowShow Music Fest 2016.
– Jest to o tyle ciekawe wyzwanie, że tam będę prowadziła warsztaty dla narciarzy, którzy wracają ze stoku i myślą, że muszą zjeść tłuste, sycące mięsne jedzenie, a tymczasem ja będę ich przekonywać i uczyć, że można zjeść wegańsko, czyli lżej, mniej kalorycznie, ale równie sycąco i zdrowo – dodaje Marta Dymek.
Każda osoba uprawiająca sport musi dbać o odpowiedni bilans wodny. Zapotrzebowanie na płyny wynosi 2–2,5 litra na dobę.
Czytaj także
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.
Gwiazdy
Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW
Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.
Sport
Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.